Responsys åbnede for snart tre år siden et dansk kontor, og nu gør de amerikanske ejere kontoret til omdrejningspunkt i en nordisk ekspansion.

Dermed ser det ud til, at Responsys gør alvor af meldingen fra april 2011, hvor selskabet blev børsnotet i USA.

Det fyldte 80 millioner dollar (godt 400 millioner danske kroner på det tidspunkt, red.) i selskabets pengekasse. Dengang lød meldingen, at pengene var øremærket international ekspansion.

Responsys er angiveligt i fuld gang med at opbygge en kundeportefølje på det svenske marked, som bl.a. omfatter nogle af vort broderfolks største forsikringsselskaber.

– Vi har på kort tid opbygget en stærk position på det danske marked, og vi kan se, at der er et kæmpe potentiale i også at hjælpe svenske virksomheder med at styrke relationerne med deres kunder på tværs af digitale kanaler, siger Managing Director Martin Wammen, Responsys Nordic.

Mange af de største virksomheder inden for detail, e-handel, finans- og rejseindustrien har således aktiviteter på tværs af de nordiske landegrænser, og det giver muligheder, lyder det fra Martin Wammen.

– Åbningen af et kontor i Sverige er et led i vores globale ekspansion, som også inkluderer etableringen af en ny afdeling i Japan og opkøbet af ejerandelen af Pmweb i Brasilien. Alt sammen globale aktiviteter, som gør os i stand til at udleve ”New School Marketing”-visionen og hjælpe endnu flere virksomheder verden over, siger Martin Wammen.

Han fortæller, at Responsys i 2012 øgede forretningen med ti nye kunder i Danmark, så kundelisten nu omfatter virksomheder som Fitness.dk, Coop, Saxo Bank og BioZonen.  

forbindelse med ekspansionen skifter Responsys Danmark til navn til Responsys Nordic.