Det har aldrig været billigere for danskerne at flyve ud i Europa, viser en ny prisundersøgelse fra rejsesøgemaskinen Momondo.com. Flybilletpriserne satte i 2011 en historisk bundrekord. Partner Martin Lumbye forklarer de rekordlave priser med den voldsomme konkurrence mellem flyselskaberne på en lang række ruter, skriver Ritzau.
– Hvis vi ser på København-Paris, er prisen mere end halveret. Og det skyldes, at EasyJet og Norwegian åbnede på den rute, hvilket straks afspejlede sig dramatisk i prisen, siger han.
Undersøgelsen viser dog samtidig, at det er slut med de gode nyheder om prisfald på de mest populære europæiske destinationer. Der er nemlig dømt prisstigninger på langt de fleste ruter i 2012. Og det skyldes, at flyselskabernes økonomi har været under pres i mange år.