Reklame for Alvor havde deltagelse af ikke færre end 24 kampagne-forslag, der konkurrerede om at opnå juryens gunst.
Men mere vigtigt at skabe opmærksomhed omkring
afsenderorganisationen Girltalk.dk’s mærkesag, som er unge piger mellem 12 og 24 år med ondt i livet.
Og vinderen blev en duo bestående af Martin Jørgensen og Bue P. Peitersen fra DDB, der samtidig sikrede rettigheden til at benytte RFA 2009-logo, som bureauet kan bruge til egen markedsføring og efterfølgende har brugsret over.
Vinderen sikrede sig ligeledes en plads i Care Awards 2011, RFAs europæiske ”storebror”, der arrangeres af European Association of Communications Agencies, hvor DRRB, samarbejdspartner ved RFA, er repræsenteret.
Andenpladsen blev besat af Maciej Labuda, Stine Skaarup, Andrew Rhodes, Pernille Bech-Larsen fra Kreativ Basis, der er grunduddannelsen i reklame på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.
Holdet på fire stillede op i reklamebureauet Recommendeds farver
I alt nåde fem teams frem til shortlisten:
- DDB
Martin Jørgensen
Bue P. Peitersen - Recommended/ Kreativ Basis
Maciej Labuda
Stine Skaarup
Andrew Rhodes
Pernille Bech-Larsen - Frontal LAB
Louise Tougaard
Rune Duerholm - Wasabi
Jesper Isholm
Mark Mikael Müller - Advance
Rasmus Løgtholt Thomsen
Line Maria Kristoffersen