De rigeste danskere har øget deres økonomiske forspring ned til den brede befolkning, viser en analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.

Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Den rigeste procents disponible indkomst, det vil sige løn, aktieafkast, kapitalindkomst og lejeværdi af egen bolig efter skat, er 6,5 gange så stor, som den brede befolknings.

Kløften er dermed blevet bredere end i 1985, da de rigestes indkomst var fire gange større end den almindelige danskers.

– Den rigeste pct. er stukket af fra resten af befolkningen, siger Jonas Schytz Juul, chefanalytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE), der har lavet analysen på baggrund af registerdata fra Danmarks Statistik.

– Det forstærker den polarisering, man har set i en længere periode. Nogle grupper stikker af fra resten af befolkningen, og her er de så de allerrigeste. Det er et problem, fordi det skader sammenhængskraften i samfundet, siger han.

 

Jyllands-Posten