Fortune 100 synes at have taget det sociale medie Twitter til sig til fordel for Facebook.
Det viser en ny undersøgelse, som Burson-Marsteller og Proof Digital Media har foretaget blandt USA’s 100 største virksomheder – de føromtalte Fortune 100.
Dermed overhaler Twitter brugen af både traditionelle blogs og Facebook.
54 procent af virksomhederne bruger således aktivt Twitter i deres kommunikation, 32 procent bruger blogs, mens kun knap 29 procent bruger Facebook.
Med til historien hører, at Twitter er den nyeste af de tre typer af sociale medieplatforme.
Undersøgelsen viser også, at 76 % af de virksomheder, som kun bruger et af de tre sociale medier, vælger Twitter frem for enten blogs eller Facebook.
– Selvom undersøgelsen er foretaget i USA, hvor Twitter generelt er mere udbredt end i Danmark, så illustrerer undersøgelsens resultater under alle omstændigheder, at de amerikanske virksomheder i stigende grad har opdaget fordelene ved at anvende de sociale medier til mere direkte dialog med kunderne, siger Kim Larsen, direktør i Burson-Marsteller.
– Twitter eller ej, så vil vi helt sikkert se flere virksomheder bevæge sig i samme retning i de kommende år – også i Danmark, fortsætter han.
94 procent af de virksomheder, som bruger Twitter, anvender mediet til at bringe produktnyheder og anden virksomhedsinformation videre til brugere, mens 67 procent af dem også bruger kanalen som et led i deres kundeservice.
Læs mere om undersøgelsen på Burson-Marstellers hjemmeside (http://www.burson-marsteller.com/Innovation_and_insights/blogs_and_podcasts/BM_Blog/Lists/Posts/Post.aspx?ID=128)