Deloitte har i årevis brugt reklamebureauet Mensch som strategisk partner på kommunikationen, og det med flotte og prisbelønnede resultater til følge.
Lige fra den Mensch-tænkte intro-film, der for første gang flyttede en revisionshus fra revisor-kategorien og op til rollen som strategisk forretningsrådgiver. Og ikke mindst menneskeliggjorde B2B-rådgivningen.
Den strategi var og er en succes, og Deloitte vil i det mindste i kommunikationskredse stå som firstmoverne i en normalt meget konservativ og støvet forretningsverden, hvor advokater, revisorer og arkitekter levede ”stille men godt.”
Nu går Deloitte ud til markedet med et ønske, de ikke selv kalder for et opgør med Mensch:
– Vi har i mange år samarbejdet med Mensch, og det gør vi stadig. Mensch er kommet med et oplæg til en ny marketingstrategi. Nu overvejer vi, hvordan den skal implementeres. Derfor har vi lagt opgaven i udbud.
– Hvis de forslag, som vi får ind, er så spændende, at de kan tilføre vores brand merværdi, så vil vi stærkt overveje at implementere dem, siger Rolf Mogensen, senior manager hos Deloitte.
Det er svært at se forsøget som andet en et fornuftsbaseret træk for at afsøge markedet for dygtige eksekverende bureauer, der er knap så dyre som Mensch, og som måske tilfører kommunikationen et nyt og genialt tvist.
Hverken Mensch eller Deloitte har ønsket at kommentere den tolkning.