Vær bare ærlig! Det, du sælger, kan helt sikkert købes andre steder. Bare kig en enkelt gang ned ad gaden, i De Gule Sider eller på yahoo.dk. Du er omringet af konkurrenter.
Hvordan vil du blive den mest attraktive? Hvordan vil du score kassen? Ved at være billigere? – eller ved at være mere effektiv? OK – det lykkes måske, men kun hvis dine konkurrenter har hovedet under armen. Derfor er parolen ikke længere business as usual. Den er business as UNusual: Funky business.
Det fik et stort publikum indblik i midt i oktober, hvor HC gruppen havde sat blandt andre forfatteren til Funky Business – Kjell A. Nordström – stævne. Han er lige nu én af Europas mest nytænkende trendguruer og her skulle han på en halvkold efterårsdag fortælle om hvordan dagsordenen er sat for den nye verden. I stedet for de sædvanlige lokaliteter med konservativt stål, glas og beton havde man valgt superdiskoteket Train i Århus.
Kjell A. Nordström, der er professor i økonomi ved Handelshøjskolen i Stockholm har sammen med Jonas Ridderstråle skrevet bogen Funky Business, om hvorfor business ikke længere er “as usual“. Bogen er indtil nu udkommet i USA, England, Sverige, Finland, Norge, Tyskland, Danmark og Frankrig, og udkommer i 11 lande mere inden udgangen af 2000. Kjell A. Nordström er member of the board på en lang række internationalt arbejdende virksomheder og slider ozonlaget tyndt på vej fra det ene managementarrangement til det andet.
FUNKY BUSINESS, FUNKY INNOVATION OG FUNKY ADVERTISING
Kjell A. Nordstrøm fik følgeskab af trendforskeren Poul Erik Jackbsen, der var på scenen med et indlæg om innovationsfilosofi fra metode til proces og endelig kom Ole E. Andersen, rektor for Den Danske Reklameskole, på scenen.
Han fortalte om de trends, han kunne læse i krystalkuglen ville være de ledende indenfor reklame og kommunikation i de nærmeste år.
TIMELANG MENTAL FIXERING
Det siges, at man maksimalt kan holde koncentrationen om det samme emne i 7 minutter, så vil tankerne helt af sig selv begynde at finde andre steder hen. Verden er fuld af flotte dameben og alle mulige andre fixpunkter, hvor tankerne slår sig ned og associationerne myldrer frem. I så fald blev der slået en del rekorder den dag i Århus. Kjell A. Nordström formåede at holde samtlige tilhørere mentalt fixerede, så ingen ville have opdaget, hvis Naomi Campbell var gået hen over scenen.
Udgangspunktet var en CD med nogle italienske musikere og en ældre rappende herre ved navn Poul, tidligere polak i øvrigt. Jo fuldstændigt korrekt: Det er paven, Vatikanet og nogle italienske hiphoppere, der lige nu kan findes på CD i de fleste velassorterede musikbutikker.
PAVEN På SPEED – ELLER “A TEMPORARY MONOPOLY“
Spørgsmålet er, hvad der lige nu får ellers så konservative kræfter som Vatikanet til at udgive en CD oven i købet uden højstemte orgelfalbalader.
Kjell A. Nordströms projekt var at definere dét, der gør en forskel. Verden drives af de mennesker, der i perioder lykkes med at etablere “a temporary monopoly“. Som eksempel nævnte han Lego og mange andre, der med deres produkter opnår en monopollignende tilstand: Ingen andre kan tilbyde produkter, der ligner. For Kjell A. Nordström er der kun ét virkeligt konkurrenceområde: Talent. Talent for at opnå “attraction“, talent for at distancere sig med et unikt produkt. Hvorfor kan Philippe Starck få 700 kr.
for en toiletrensebørste, når én med tilsvarende funktion kan købes i Bilka for 19,95 og sikkert for mindre hvis man kan få en ditto med 30 års jubilæumsrabat? Fordi ingen andre børster ser sådan ud. Fordi den har “art“, “poetry“ og “identity“. Virksomheder tror, at de konkurrerer på effektivitet, logistik forbedringer, intern motivation, stærke ledere etc.
Alt fra indlagt vand til faste internetopkoblinger er nødvendige onder.
Herefter kommer stærke managementprogrammer, vedvarende konsulentnursing, motivationsudvikling etc. Alt det, virksomheder normalt griber til, når de trænger til at får permanentet den skrantende virksomhedsprofil og den hensygnende produktportefølje. Det er “neccesary, but not sufficient“. Det er først nok, når talentet kommer til udfoldelse, for som bogens undertitel lyder: Talent makes capital dance!
BEING THE PHILIPPE STARCK OF THAT THING
Kun vores talent for at være unikke vil gøre os innovative og sikre os chancen for at vinde på dagens og morgendagens marked. Der er ikke brug for business as usual. Der er brug for funky business – business as UNusual!
Og – slog Kjell A. Nordström fast – Karl Marx fik ret. Arbejderne kom til at eje produktionsmidlerne. De sidder lige under håret, vejer ca. 1,3 kg og forlader virksomheden hver dag kl. 16.30. Det er her virksomhedens sande potentiale sidder: Talentet for at være anderledes og uforudsigelig. Og det er evnen til at tiltrække, opdyrke, motivere og coache fremtidens talenter, der er en forudsætning for succes. Her skal mere end gennemtænkte rekrutteringskampagner til. På svensk hedder det: “The great global attraction game“. Paven og det ærkekonservative Vatikan rapper for at åbne den ny verdens øjne for katolicismen. Så vil jeg slet ikke spekulere på at finde en passende betegnelse til den branche, vi tilhører.
INNOVATION BUSINESS
Hvor den karismatiske svenske tænker svævede i passende afstand over mere konkrete realiteter var Poul Erik Jakobsen, stifter og leder af p.e.j gruppen, langt mere konkret. Innovationsfilosofi er mere krav til aktivitet og handling her og nu end et egentligt filosofisk tankesæt.
Poul Erik Jakobsen tager hårdhændet og uden omsvøb fat i den hellige danske standardiserede produktudvikling. Produktudvikling (der i mange virksomheder er synonymt for “line extensions“) er noget man gør, når “i sidste øjeblik“ for længst er passeret. Det er nemlig en almindelig unode, at man ikke forholder sig til det, der vil ske, men kun til det, der ér sket. Det foregår på den måde, at man sætter nogle mennesker, med samme uddannelse, profil etc. til at få gode idéer. Og for god ordens skyld skal der være både produktions-, logistik- og salgsfolk til at bremse alt det, der ikke kan lade sig gøre. Poul Erik Jakobsen pointe er, at når der bliver sagt nej, så er det værd at skrue op for opmærksomheden. Alt det, der kan lade sig gøre er i princippet ikke interessant. Ja, for at gå til yderligheder, kan det hele skæres ud i pap med udsagnet om, at man helst skal have 90% af forbrugerne imod sig. De sidste 10% er villige til at betale hvad som helst for at få fingre i produktet.
Konkret går det ud på, at de danske produktudviklingsafdelinger har brug for fornyelse. De skal IKKE sættes sammen med en brødremenighed af ingeniører og andet godtfolk, der er flasket op med et ensartet verdensbillede. De skal være der, men de skal suppleres med skæve hjerner af enhver art og oprindelse, skolede som uskolede. Det er de frit i luften svævende som f.eks. kaospiloterne, der kan være med til at skabe idéerne om fremtidens magtfulde produkter. De produkter, som funkster Kjell ønskede besjælet med poesi og historie, med kunst og skønhed.
ADVERTISING BUSINESS
Ole E. Andersen, rektor for Den Danske Reklameskole var manden, der afrundede denne odyssé i fremtidens tankestrukturer med et velillustreret indlæg om de trends, som iflg. ham burde blive udfordringen for den mere tænksomme del af reklamemageriet.
Med et righoldigt eksempelgalleri lagde han op til den intelligente reklames tour de force mod uigennemtænkte banaliteter båret gennem medierne af middelmådige bureauer og kunder med mod så stort som pensionerede bibliotekarers.
THERE IS ONLY ONE RULE: THERE ARE NO RULES!
Også her kunne overskriften i høj grad have været “Funky Advertising“ for her gælder den samme grundlæggende parole: “Talent makes capital dance“. Overskriften er også her iflg. Ole E. Andersen: There is only one rule: There is no rule! Og alligevel viste der sig en række lovmæssigheder i form af trends, det var værd at tage til sig og bygge videre på. Vi startede med at give Bounty land dødsstødet og så gik vi ellers igennem en føljeton af bedre danske reklame, der satte retningsvisere op med kurs mod bl.a. mere kreativ mediaanvendelse, større forståelse for målgruppens hverdag, større vilje til at skære helt ind til benet, større tillid til at forbrugerne kan læse indenad og tænke selv. Mellem linjerne kunne man svagt ane chancen for endnu en trend: Angsten for det ukendte: Den farlige jyske højteknologiske præsentationsform. OK! Sidste udsagn hører under trend nr. 7: Autokommunikation, der er karakteriseret ved en høj grad af indforståethed.
Beklager!
Alt i alt en dag, der på alle måder var far away form the usual!