Danfoss’ direktør, Jørgen Mads Clausen, er globalisten fra det nordligste hjørne af Als. Her er han født og opvokset, her bor han den dag i dag og styrer en af landets største industrivirksomheder med kunder og produktionsanlæg over hele verden. Han vil være lokal overalt, og han undgår bevidst hovedstæder til sine produktionsanlæg. Han taler roligt og tydeligt på sit klingende sønderjysk.
Han er en direktør, der lever sit brand og udviser det commitment, som branding-eksperter kalder en forudsætning for et brands troværdighed. Noget tyder på, at det lykkes. Senest har 2755 erhvervsledere i Berlingskes Nyhedsmagasins ”Guld Image 2008” placeret Danfoss som landets næstbedste virksomhedsimage, kun overgået af Novo Nordisk.
– Alle virksomheder har værdier, som de gerne fortæller om. Det er jo nemt nok at hyre en kommunikationsdirektør til at skrive værdierne ned og markedsføre dem. Det, der gør den store forskel, er, at en virksomhed tydeligt kan vise sine vise frem, og at de gennemsyrer hele organisationen, forklarer Jørgen Mads Clausen.
Også blandt almindelige forbrugere scorer den sønderjyske verdensvirksomhed højt, selv om den primært opererer på B2B-markedet.
– Danfoss er en industrivirksomhed. Det er højst unormalt, at en industrivirksomhed har så højt et image i befolkningen. Normalt kender forbrugeren ikke ret meget til den type virksomheder, for ud over radiatortermostater har vi ingen produkter til dem og er derfor ikke så synlige for dem, siger han.
Medaljens bagside
Jo større en virksomhed er, desto mere sårbar kan den være over for negative hændelser. Især, når man som Danfoss spiller på høj etik og moral. Men det vil gå galt en dag, og så er der ifølge Clausen ”bare” et at gøre i krisekommunikationen: at være åben allerede inden pressen får nys om sagen.
At sådanne sager overhovedet eskalerer, skyldes ifølge Clausen ofte, at ledelsens bortforklaringer trækker problemet i langdrag. Skandalen vokser sig større og større og får nærmest sin egen overskrift i avisen og en daglig side, hvor læserne hver dag kan følge udviklingen.
– Problemet opstår, når ledelsen ikke er tilstrækkelig åben fra start og i stedet forsøger at sætte figenblade på. Som virksomhed har du en masse arbejde lige mens, det står på. Men du undgår at trække det i langdrag og at få dit eget sidehoved i avisen med ”Danfoss-grisen” eller sådan noget.
Han er en af Danmarks policy-makers – han får ting på den store dagsorden uden at ville røre ved partipolitik.
Du befinder dig godt i rollen som policymaker?
– Absolut! Det har jeg jo selv valgt.
Kunne du nogensinde finde på at blive politiker?
– Nej! (svaret falder kort og hurtigt).
– Jeg vil hellere være den, der kommer til de forskellige partier og fortælle dem om, hvorfor jeg synes, at de skal mene, som jeg mener. Det er jeg bedst til. Politikere sidder ofte og skyder på hinanden, og det er ikke særligt konstruktivt. Jeg tror ikke, at jeg ville være en særlig dygtig politiker.
Verdens navle hedder Nordborg, uanset hvor på kloden man arbejder for Danfoss. Uanset hvor meget mere global, Danfoss bliver, så vil hovedsædet forblive her på Nordals.
Læs mere i Markedsføring 10-08, som udkommer i dag, tirsdag den 20. maj.
sd