Danske Spil er i luften med endnu en app. Denne gang er det for Oddset, og målsætningen har været at lave en app til alle, der interesserer sig for sport og spil. Og i stedet for at lave en hel masse mindre apps, har man satset på at lave én, der kan det hele.

Den nye app “Sport og Spil” skulle antageligt være den mest omfattende app, som indtil videre er lavet inden for sports-genren.

– Der er flere, der har sagt, at vi er bindegale. At vi i stedet skulle lave forskellige mindre apps, som én for én indeholder det samme som hele “Sport og spil”-app’en. Men vi har valgt anderledes. Fordi vi tror på, at sportsspillere er mennesker, der godt kan gå om bord i – og finde rundt i – det helt store, siger Jesper Larsen, Digital Manager for Oddset.

Før, under og efter kampen

“Sport og Spil” app’en kan stort set alt. Først og fremmest har den et enormt statistikmodul, hvor man kan finde info om alt, der er værd at vide, før man sætter sine tegn:

Formbarometre, tidligere resultater, stillinger, holdopstillinger, skader, målscorere, karantæner osv. osv. Det hele er dér, så der er ingen undskyldning for ikke at have styr på facts før man udfylder sine kuponer eller diskuterer med vennerne.

Man kan selvfølgelig også – live – følge med i de kampe man vælger. Samt ikke mindst få alerts på mobilen, når der sker noget i de kampe, man har Oddset på:

Det sidste er lidt en verdensnyhed. Og noget mange Oddset-spillere har efterspurgt – det gør jo Oddset-kuponen endnu mere levende.

Oddset nu også socialt

Ydermere indeholder appen også et socialt modul, så brugerne kan konkurrere mod venner og alle andre Oddset-spillere, og dermed kan følge med i, hvor godt det går i forhold til ens venner – om man topper ranglisten.

– Man kan selvfølge diskutere, hvorfor et super-kommercielt produkt som Oddset leverer mulighed for “spil for sjov”. Men Oddset-spillere er også legebørn, der gerne vil måle sig mod andre og ikke mindst deres venner, fortæller Jesper Larsen.

– Vi tror på, at jo mere indhold, vi giver, desto større loyalitet opnår vi omkring Oddset. Man behøver jo ikke råbe”køøøb” hele tiden, fastslår han.

Og umiddelbart tyder alt på, at Oddset har ramt plet. Allerede efter få dage topper “Sport og Spil” i App Store, og har fået flere positive kommentarer med på vejen.

– Vi er ret overvældede over den modtagelse “Sport og Spil” har fået. Så noget tyder da på, at vi har ramt rigtigt, slutter Jesper Larsen.

Appen kan downloades til IOS og til Android-enheder.