Har du stået i Tivoli og set havens interaktive kort på din mobil? Eller er du en af de 70.000 danskere, der hver dag søger på Danboligs website?

I så fald har du allerede prøvet et produkt fra Magnetix, som nu skal udvikle digitale løsninger til hele Europa, efter virksomheden bliver en del af Dentsu Aegis Network.

– Jeg er dybt imponeret af det, Christina Rind Helsbro og Martin Bochineck og deres dygtige team har skabt, og med dem på holdet løfter vi vores digitale services op i Champions League-klassen, siger Lars Bo Jeppesen, CEO for Dentsu Aegis i Norden, Central- og Østeuropa.

– Magnetix giver os mulighed for at hjælpe vores kunder med at håndtere data på deres kunder på et uhørt højt niveau og omsætte dem til skræddersyede løsninger, som vil øge både salg og kundeloyalitet.

– Det bliver endnu et vigtigt skridt i retning af ”A Segment of One”, hvor al kommunikation målrettes det enkelte unikke individ og ikke masser eller store segmenter af homogene forbrugere. Med Magnetix er det nu vores plan at skabe en nordisk Brand-Commerce Hub ud af København.

Rent selskabsteknisk bliver Magnetix en del af Dentsu Aegis Networks digitale bureau Isobar, der med fusionen vokser til 250 medarbejdere i Norden. De 130 kommer fra Magnetix.

Magnetix ledelse bliver ny ledelse i Isobar

Hos Magnetix har man i længere tid ledt efter den rigtige måde at ekspandere internationalt på, og CEO og founder Martin Bochineck er overbevist om, at den rigtige vej nu er fundet med salget til Dentsu Aegis Network.

– Vi glæder os til at blive en del af isobar og dermed verdens største globale og digitale bureau med over 4.000 medarbejdere i hele verden. Det globale netværk, som Magnetix bliver en del af, styrker vores nuværende mængde af talent, udvider vores base af kunder og tilfører vores ideer og ambitioner nye højder.

– Alt sammen i direkte tråd med vores egen vision om at spille en ledende international rolle i denne branche, siger Martin Bochineck, der sammen med Christina Rind Helsbro kommer til at udgøre ledelsen i isobar Norden.

Christina Rind Helsbro supplerer:

– Med Isobar får vi sat turbo på vores planer om at arbejde internationalt. Vi har afsøgt mange modeller, og med denne konstruktion kan vi virkelig realisere vores ønske om at arbejde europæisk.

Martin Bochineck fortsætter:

– Vi anskuer det som en platform for internationalisering for os. Isobar er absolut ledende på verdensplan. Det blir stort.

Om forberedelserne og overvejelserne, siger han.

– Vi har arbejdet på det i to et halvt år. Og jo, der har været masser af “second thoughts”, men: Den som vover risikerer at miste sit fodfæste. Den som ikke vover risikerer at miste sig selv.

Magnetix flytter ikke i første omgang. Derfor bliver der fem locations for Isobar: Stockholm, Oslo, Helsinki, Kbh og Århus.

International opmærksomhed

Lars Bo Jeppesens opkøb af Magnetix har skabt international opmærksomhed i Dentsu Aegis Network, hvor den globale CEO for isobar Jean Linn er utrolig glad for at kunne tilføje Magnetix kompetencer til hendes internationale forretning.

– Vi er begejstrede for at byde Magnetix velkommen. De tilbyder i dag deres kunder løsninger, hvor de integrerer køb direkte i brandoplevelsen, og det komplementerer de stærke kreative kræfter, der allerede er hos Isobar i Norden i dag.

– Magnetix fokus på at drive forretning gennem strategiske, skalerbare og datadrevne løsninger er også et perfekt match til vores globale mission om at transformere virksomheder ved at bruge ny teknologi på en kreativ måde, slutter Jean Linn.

Ingen af parterne har ønsket at udtale sig om handelsprisen, men en ekspert i værdiansættelser og due dilligence fortæller, at “kigger man på de sidste tre års regnskaber, er den sandsynlige pris omkring 200 mio. kr.”

Der er dog to elementer i den endelige handelspris, hvoraf de ene vil påvirke prisen det næste år. Det er selve aftalen om fortsat eksekvering, der er fleksibelt indrettet, så de to stiftere skal levere fremadrettet for at opnå det maksimale. Det andet element er den rene værdiansættelse baseret på de nøgne tal i regnskaberne.

 – Jo bedre stifterne leverer de næste 12 måneder, desto flere penge får de udbetalt. Den slags handler afregnes ikke, som når man køber mælk i Netto. Hvis Magnetix-stifterne leverer maksimalt, vil prisen formentlig ligge lidt over de 200 mio. kr.