I to landsdele er indkomsterne steget med omtrent det samme, men folks private forbrug er gået i hver sin retning, siden krisen kom.
Det skriver Politiken.
I Region Nordjylland er de disponible indkomster steget med 2,2 procent fra 2007 til 2012, når man trækker inflationen fra. I Region Sjælland er indkomsterne steget med omtrent det samme – 1,8 procent.
Men hvor nordjydernes privatforbrug er steget med godt 2 procent, er sjællændernes styrtdykket med 8 procent. Forklaringen er, viser en analyse, som Danske Bank har foretaget.
Det er ikke lønningerne, men huspriserne, som spiller mest ind på forbruget. I Nordjylland er huspriserne omtrent de samme i dag, som da krisen satte ind. Og ser man på, hvor meget værdi husene i regionen er faldet med per indbygger, er der tale om blot 7.000 kroner. Det regnestykke ser noget anderledes ud i Region Sjælland. Der er boligmarkedet så kriseramt, at faldet i husenes værdi udgør 194.000 kroner per indbygger. Hver sjællænder har tabt for 28 gange mere husværdi end nordjyderne.
Politiken