Kommunikations- og designvirksomheden Datagraf har netop modtaget to flotte andenpladser i konkurrencen International Design Awards.
Det drejer sig om Amnesty Internationals medlemsblad, Amnesty, der blev præmieret i kategorien “Print Editorial”.
Datagraf har redesignet bladet og revitaliseret konceptet. Datagraf fungerer desuden som redaktionel rådgiver på bladet.
Datagraf vandt ligeledes andenpladsen for en ny visuel identitet til affaldsselskabet Reno Djurs i kategorien “Corporate Identity”.
Datagraf har udviklet virksomhedens nye grafiske linje med nyt logo og ny skrifttype. I samme forbindelse har Datagraf redesignet brevlinie, brochurer og annoncer.

International Design Awards er en relativt ny prisuddeling, hvor 50, primært amerikanske, designeksperter sidder i panelet.
IDA er stiftet for at anerkende verdens mest visionære designere, opdage nye og spirende talenter og promovere værdsættelse af design verden over.