Ford Kuga er en super-fed bil. En genial crossover – ja, faktisk den bedste i kategorien. Problemet er bare, at forbrugerne ikke kender den og derfor overhovedet ikke overvejer den, når der skal købes bil.

Det var den problemstilling, Ford stod overfor på det israelske marked, og derfor bad bilproducenten reklamebureau BBR Saatchi & Saatchi om at komme op med en idé til, hvordan man kunne ændre på den situation. Og det gjorde de så.

Bureauet allierede sig med den prisbelønnede canadiske tryllekunstner Eric Leclerc, som ud over at være tryllekunstner også er glas- og alt mulig andet-ædende – og inviterede ham på en taste drive, så han kunne fortælle forbrugerne, hvor delikat en sag sådan en Ford Kuga i virkeligheden er.

Især rat og sæder ser ud til at bekomme Eric Leclerc vel – du kan se ham nyde de lækre retter her, naturligvis udskåret i mundrette bidder af en effektiv butler.