Forbrugerstyrelsens årbog ”Forbrugerjura” er nu offentliggjort, skriver forbrug.dk.
Årbogen viser den samling af sager, som Forbrugerklagenævnet og Forbrugerombudsmanden har valgt at offentliggøre det forgangne år.
Nævnet behandler klager fra forbrugerne vedrørende varer eller arbejds- og tjenesteydelser. Det kan f.eks. være sager om elektroniske produkter eller klager over tøj og sko.
Sidste år afgjorde Forbrugerklagenævnet i alt 3.899 sager.
Og det var især biler og IT-udstyr, der blev klaget over sidste år. Men også blandt andet fjernsyn, fotoudstyr og telefoner stod for skud.
Forbrugerombudsmanden, der fører tilsyn med, at erhvervsdrivende overholder bl.a. markedsføringsloven og betalingsmiddelloven, afsluttede i alt 2.342 antal sager sidste år.
Det er en stigning på 25 procent i forhold til 2006.
En stor del af Forbrugerombudsmandens opgaver løses gennem forhandlinger med erhvervsdrivende og brancher, men Forbrugerombudsmanden kan også føre retssager, når markedsføringsloven er overtrådt.
De
offentliggjorte sager kan ses på forbrug.dk.
Udover Forbrugerklagenævnet har forbrugerne mulighed for at klage til en række private klagenævn.
Denne
liste findes tilsvarende på forbrug.dk.
sit