T. Hansen lyder umiddelbart som et meget anonymt dørskilt. Men det er ved at blive en hel masse mere, fordi det også er navnet på et firma, der sælger bl.a. autotilbehør. Og vel og mærke et firma, som gør sig bemærket med markante reklamefilm på tv under sloganet “Så kører det for dig”.
Firmaet sælger også scootere, og Markedsførings Karakterbog, der produceres af ACNielsen AIM, har testet den seneste af firmaets reklamefilm. Konklusionen er klar. Det kan godt være “det kører for kunderne”, men “det kører også for T. Hansen”. I hvert fald, hvis firmaet vil have fat i den unge målgruppe.
Målt på hele befolkningen får filmen et 9-tal efter 13-skalaen. Men der er en meget ung profil på filmen, og blandt de 15-24 årige er den helt oppe at ringe med et 13 tal i Branding (uhjulpet kendskab til afsenderen) og et 11-tal i Ad-liking. Kendskabet er formentli g også i top, idet 92 pct. af de unge kunne huske at have set filmen. Desuden scorer filmen bedre hos mænd end hos kvinder.
Resultatet er entydigt. Niveauet på både Kendskab, branding og Ad-liking falder lineært op gennem aldersgrupperne. Tendensen bekræftes yderligere af resultaterne i grupperne lærlinge, elever og studerende samt ude af erhverv (eks. pensionister).
Endelig er der en klar sammenhæng på Ad-likingen blandt dem, som uhjulpet kan identificere T. Hansen som afsender (Branding). I denne gruppe scorer filmen et 11-tal i Ad-liking.
– Den er sparket lige ind i skabet, lyder marketingchef Frank Leumanns kommentar. Firmaet arbejder generelt med mænd og lidt yngre målgrupper, men lige nøjagtig den testede film har de 16-23 årige som målgruppe. Derfor den tilfredse kommentar.
– Men analysen bekræfter vores egne fornemmelse, der bygger på de tilbagemeldinger, vi har fået, og salget, som vi er tilfredse med, siger Frank Leumann.
Han mener, det er første gang, scootere er markedsført på tv, og visionen er den samme som med auto-tilbehør, der har været emnet for tidligere reklamefilm.
– Vi vil godt sætte standarden for, hvordan man gør sådan noget, siger Frank Leumann.
Skema:
T. Hansen
En ung mand kommer kørende på scooter til en arbejdsplads, der kan ligne et slagteri af en slags. En ældre mand kommer ud og siger vrissent: “Du kommer altid for sent, scooterfjæs”. Den unge mand svarer: “Du kommer altid for tidligt. siger din kone”. Den unge mand skynder sig at tage hjelmen på, før slaget falder.
Annoncør: T. Hansen Bureau: Uncle Grey
Branding 23 Kendskab iøvrigt 39
Meget dårlig 6 Dårlig 19
Meget god 22 God 46
Karakterer
Kendskab 9 Branding 9 Ad-liking 9
Samlet 9
Rettelse i bundtekst 2-8 maj.