Deutsche Bahn har stævnet en række flyselskaber – blandt andet SAS – i forbindelse med en verserende sag om kartelsamarbejde på luftfragt.

Det tyske jernbaneselskab kræver at få 1,5 milliarder euro svarende til mere end 11 milliarder kroner i erstatning, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Alene det tyske flyselskab Lufthansa afkræves 10-20 procent af beløbet for at have været med i kartellet.

Henrik Edström, presseansvarlig hos SAS Sverige, siger til det svenske nyhedsbureau TT, at SAS ikke har modtaget nogen stævning fra Deutsche Bahn.

– Det har vi ikke modtaget. Vi har set, hvad medierne skriver – men vi har ikke fået noget fra Deutsche Bahn, og dermed har vi ikke noget at forholde os til i denne sag, siger han.

SAS blev i 2010 dømt af EU-Kommissionen for deltagelse i et internationalt kartelsamarbejde, hvor luftfartsselskaber koordinerede priser ulovligt. SAS fik en bøde for sin medvirken på 523 millioner kroner for de ulovlige prisaftaler.

/ritzau/TT