Efter en forsigtig start, hvor DialoguePeople blev etableret som en afdeling i Partners, udskilles dialogkompetencen nu i et separat selskab på niveau med NetPeople, RelationsPeople, IdentityPeople mv.
– Baggrunden for at etablere et selvstændigt selskab er, at det gør det lettere at tiltrække kunder og dygtige medarbejdere samt at give selskabet en endnu stærkere profil i markedet, fortæller Bjarne Spellerberg Orfelt, partner i PeopleGroup og Partners.
Det er for at styrke profilen i det nye selskab, at Bjarne Spellerberg har ansat Morten Hershøj som adm. dir. i DialoguePeople.
Morten Hershøj kommer fra en stilling som managing partner i dialogbureauet Responsive. Her har han haft fokus på integrationen af online og offline i dialogen, samt Customer Life Cycle Strategier og loyalitetsprogrammer for kunder som DONG Energy, 3 Mobil, Coloplast m.fl.
– Vi er rigtig glade for at få Morten ombord. Hans arbejde for at vækste Responsive dokumenterer, at hans moderne tilgang er vejen frem, siger Bjarne Spellerberg.
Kit Faber Boesdal, den tidligere direktør i DialoguePeople, fortsætter som kontaktdirektør, men skal også i fremtiden udvikle DialoguePeople yderligere.
Morten Hershøj starter senest 1. november i det nye job. Han skal lige afvikle en række opgaver hos Responsive.
cwl