Der er god grund til at tænke sig om, før Nets, der står bag dankortet, betalingsservice og NemID, får mulighed for at rykke servere med store mængder personfølsomme oplysninger til udlandet.
Men den nuværende lovgivning kan ikke forhindre, at serverne bliver flyttet til lande, hvor myndighedskontrol bliver svær. Og det kan gå ud over datasikkerheden, skriver Berlingske.
– Jo længere væk den server kommer, jo sværere er det for Danmark at føre opsyn med den, siger professor Lars Ramkilde Knudsen fra DTU, der er ekspert i kryptologi og it-sikkerhed, til Berlingske.
Myndighedsopgaven med at overvåge betalingsformidlingen i Danmark ligger hos Nationalbanken. Og ifølge Nationalbanken er det ikke nødvendigt for banken at eje en del af Nets for at overvåge betalingsformen i Danmark.
Berlingske/ritzau/