Telemarketing markedet er under hastig forandring og marginerne er små. Det er derfor afgørende at have kritisk masse i de kommende år.
Det er en af forklaringerne på, at Direct Gruppens telemarketing-ben, TM Partner og telemarketing-firmaet McPhone fremover bliver ”søstre” – og McPhone dermed en del af Direct Gruppens fællesskab.
Dermed har Direct Gruppen to telemarketing virksomheder. TM Partner, som er fokuseret på salgsopgaver og fundraising på btc markedet, og McPhone, som er fokuseret på mødebooking og salg på btb markedet.
– I Direct Gruppen ser vi det som en stor styrke at få tilført de unikke kompetencer og mangeårige erfaringer, som McPhone besidder på btb markedsføring, siger Direct Gruppens topchef, Peter Nyemann.
Bjarke Andersen, der fortsætter som medejer og koncerndirektør for de to selskaber, tilføjer:
– De to bureauer er nogenlunde lige store og komplementerer hinanden perfekt. Tilsammen bliver TM Partner og McPhone blandt de store spillere i Danmark, og det lukker op for helt nye synergimuligheder og optimering af opgaveløsningen mellem centrene i Silkeborg, Aarhus og Malaga.
Men skal det forstås sådan, at I “bytter aktier” – eller hvordan er dealen skruet sammen?
Den nuværende ejer af McPhone Telemarketing i Silkeborg (Reacto ApS) overtager aktiemajoriteten i TM Partner i Århus. Og som en del af betalingen får Direct Gruppen en mindre andel af McPhone Telemarketing, siger Peter Nyemann.
Og helt konkret, hvorfor er det her en fordel for Direct Gruppen?
– BtB markedsføring er et område, som generelt er blevet styrket i gruppens andre selskaber i løbet af det sidste år. Med McPhones kompetencer styrker vi dette område endnu mere. Samarbejdet vil desuden udløse en række synergier, som gør, at vi bliver bedre til at løse vores kundeopgaver. Blandt andet får Direct Gruppen adgang til McPhones produktionskapacitet i Malaga. Og synergierne vil forhåbentlig også betyde at telemarketing bliver et mere profitabelt forretningsområde for Gruppen.
– Hvor meget ejer I af dem – og hvor meget ejer de af jer?
– Af konkurrencehensyn ønsker vi ikke at oplyse de præcise ejerandele lige nu. Direct Gruppen vil fremover have en mindre ejerandel i TM Partner og McPhone Telemarketing, men en ejerandel som er tilstrækkelig stor til, at vi stadig kan integrere telemarketing i vores fullservice Direct koncept og tilstrækkelig lille til, at vi ikke behøver bruge ledelsesressourcer på daglig drift af de to telemarketing virksomheder.
Men hvorfor den model – frem for fusion/overtagelse?
– Vi tror ikke, det er rigtigt at fusionere TM Partner og McPhone. Vi tror at de to virksomheder kulturelt og kompetencemæssigt er så forskellige, at en fusion vil ødelægge mere end den vil skabe af værdi. De to telemarketingvirksomheder videreføres således som selvstændige virksomheder – men med identisk ejerkreds.
Carsten Bank Mikkelsen fra McPhones tidligere ejer, investerings- og rådgivningsvirksomheden Bank & Berg, har stiftet Reacto ApS, som bliver det nye holdingselskab for McPhone og TM Partner.