Hvordan afkoder modtageren dit budskab? Hvilken opfattelse af din virksomhed danner vedkommende sig? Af dit produkt?
Tidligere var de fleste folk i kommunikationsbranchen enige om, at branding var en særlig disciplin som ikke lod sig forene med direct marketing. Direct marketing var for nørderne – og noget med nogle breve, man koblede på kampagnen, mere af nød end af lyst. ”Vi skal også have nogen leads til sælgerne”, var argumentet for at tæppebombe de indkøbte adresser med mere eller mindre fiffige brevvarianter. I sin iver efter at måle responsen så præcist som muligt henfaldt direct marketing-branchen selv til store brevfletningskampagner med et utal af brevvarianter. ”Så kan vi se hvordan budskaberne virker”, var argumentet. 10% i respons – jubii! – og kampagnen var en ubetinget succes.
Hvad man den dag i dag ofte glemmer er, at nok er 10% en god respons, men hvad med de 90% der ikke reagerede? Hvilket indtryk har vi efterladt dér?
Direct marketing er ikke længere er en enkeltstående disciplin, der forstærker en kampagnes resultat. Det er en integreret del af en virksom kampagne, ja af en langsigtet påvirkning af modtageren. Så når vi taler om at direct marketing ikke er branding, er det noget sludder. Det er i høj grad branding. Måske i virkeligheden endnu stærkere branding end den, der foretages i massekommunikationen, fordi vi kommer direkte hjem til folk.
Så pas på i den direkte kommunikation – både den elektroniske og den postale. Det indtryk du efterlader, er dit brand. Ganske enkelt.