Numismatiker. Ordet bliver hængende i luften, og Markedsførings journalist ser ud som et stort spørgsmålstegn. Godt nok sidder jeg blandt møntfolk i Mønthusets lyse lokaler i Hellerup downtown, men den officielle betegnelse for en nørdet hardcore møntsamler har jeg aldrig tidligere smagt i munden.

Lysten til at samle

Country manager Kasper Blinkenberg er midt i en forklaring om psykologien bag det at samle på mønter, og her passer ordet numismatiker ind i samtalen, som en sølvdaler i en skindpung. Det er nemlig lysten til at samle, der er drivkraften bag langt de fleste af Mønthusets 75.000 kunder. En samlerlyst, der bunder i et behov for at dele minderne om det, der var engang, og ikke mindst en lyst til at dele sin historiske interesse og sikre sit eftermæle.
– En del af vores kunder køber til børn og børnebørn. Det er bedstefædre, som føler, de kan bidrage til podernes uddannelse ved at huske historien gennem erindringsmønter og medaljer. Derudover er det også en måde at sikre sin tids eftermæle på, siger Kasper Blinkenberg, som selv har købt historiske mønter til sine børn, da de havde om D-dag i skolen. Og jeg kan kun give ham ret. På min reol står en ramme med en amerikansk gulddollar, som minder mig om min farfar. I 1948 tog han til USA og besøgte sin – eller vores – udvandrede familie. Her fik han en gulddollar – til en guldtand, men mønten overlevede den forventede omsmeltning og er nu mit kæreste minde om en farfar, som døde i 1970, da jeg stadig var et barn.

Business bygget på DM

43-årige Kasper Blinkenberg har kun arbejdet med mønter i cirka halvandet år, og han er først og fremmest ansat i jobbet, fordi han har 20 års erfaring med Direct Marketing. Blandt andet som marketingchef på Bonnier s, hvor han var ansvarlig for samtlige DM-kampagner (flere hundrede om året) for udgivergigantens magasiner i de fire nordiske lande. DM-forståelse er med andre ord en meget væsentlig del af Mønthusets forretningsmodel, hvor den anden kernekompetence – ikke overraskende – er møntforståelse
– Vores business er bygget på DM. Vi skaber glade samlere af mønter og medaljer, men vi sælger mere end bare mønter. Vi sælger en totaloplevelse, hvor vi hjælper køberne til at forstå og kunne fortælle historien bag mønterne ved også at levere historisk information og dokumentation, fortæller Kasper Blinkenberg, som ikke selv samlede på mønter, da han blev ansat, men dog indrømmer, at mønternes fascinerende historie langsomt er gået ham i blodet:
– Det er da fascinerende at sælge og nænsomt ordne en gammel dansk kobberdaler, som er fundet i et sunket skib ved den danske koloni Trankebar i Indien. Det er lidt som at læse en historiebog på en anden måde. Mønter er omgærdet af mystik. Vi har alle respekt for det produkt, som v i har i hånden hver dag, understreger Kasper med et smil til Markedsførings journalist, mens han uddyber sine betragtninger om mønter ved at fastslå, at efterspørgslen af danske mønter er særlig stor i tidens globaliseringstrend. Som om vi danskere har brug for at få styr på vores egen identitet og historie, før det er for sent.

En god startkampagne

Salg af mønter er big business. Mønthuset er en del af en større international koncern – ejet 50 procent af den norske DM-ekspert Samlerhuset og 50 procent af det Finske Møntværk.. Samlerhuset Group har en årlig omsætning på mere end tre milliarder kroner i ni nordeuropæiske lande. Danmark er et af de nyeste skud på stammen. Mønthuset blev åbnet i 2004 i forbindelse med kronprinsebrylluppet, og har allerede mere end 75.000 kunder, og en database med mere end 200.000 møntsamler-interesserede.
–Det er alfa og omega med en god startkampagne. Der var bryllupsmønten for Frederik og Mary, der gav os den ideelle start i Danmark. I Finland var det skiftet fra finm ark til euro, og i Sverige var det fejringen af Astrid Lindgren. Så man kan sige, at vi sidder 20 mennesker her i Mønthuset på grund af kærlighed, fastslår Kasper Blinkenberg, som samtidig fortæller, at Mønthuset i kampagnen for bryllupsmønten fik skabt kontakt med 180.000 interesserede, der ville købe bryllupsmønten. Og selv om Mønthuset kun havde fået 50.000 mønter til salg af Nationalbanken, så blev de 180.000 fundamentet for Mønthusets målrettede bearbejdning af markedet. Halvandet år efter opstarten har Mønthuset solgt mønter og medaljer til 75.000 danskere, hvoraf Kasper Blinkenberg betegner en stor del, som kunder, der ”serviceres på kontinuerlig basis”.

Intet er tilfældigt

Segmentering og test af materialer er altafgørende, når Mønthuset aktiverer paletten af on- og ikke mindst offline DM-metoder for at få møntsamlerne til at købe endnu flere mønter og medaljer. Medaljer er, modsat mønter, metalstykker i sølv og guld, som ikke fungerer som betalingsmidler og derfor typisk er rene samlerobjekte r.
En central spiller er Mønthusets listmanager, som i samarbejde med de fem produktchefer, segmenterer de potentielle kunder på adfærd og analyserer tendenserne.
– Det er helt centralt, at vi er i stand til at indsamle viden og benytte den optimalt. Det kræver, at vi er gode til at systematisere vores data, siger Kasper Blinkenberg og lister nogle af de segmenter, som Mønthuset deler kunderne i: Overordnet bliver kunderne segmenteret i forskellige interessegrupper, som for eksempel nationale mønter, royale mønter og euromønter. Og forskellige metalsorter, som sølv og guld.
Pointen er at fastholde kunderne og over tid øge deres samlerinteresse og få dem til at købe flere og andre produkter. Lige nu sælger Mønthuset 1000 eksemplarer af en 1 kilo medalje i massivt sølv, som fortæller Danmarkshistorien i syv historiske højdepunkter. Fra runestenene i Jelling til Befrielsen i 1945. Medaljen koster 9.990 kroner, og salget går strygende.
– Intet, af det vi gør, er tilfældigt. Vi tester alt, hvad vi gør – hele tid en. Og så er vi gode til at bruge erfaringerne, både de succesrige og de mindre gode, fra de otte andre lande, som er med i vores koncern. Vi tester altid vores kampagneelementer og de forskellige produkter. Vi kan jo kun blive bedre, hvis vi hele tiden tester. Kunderne ændrer adfærd hele tiden. Det ene øjeblik er de vilde med gimmicks, det næste øjeblik foretrækker de seriøse tekster, så derfor skal man altid teste, siger Kasper Blinkenberg, som selvfølgelig hele tiden følger responsraten per kampagne, og derfor hele tiden har tjek på både kampagnens og målgruppens ROI.
– Vi kender vores responsrate, når vi sender vores kampagner ud. Med mindre selvfølgelig, at der sker et eller andet, som vi ikke er herre over. Hvis vi for eksempel havde sendt en møntserie med arabiske helte ud lige efter 9/11 i New York, så var det nok ikke blevet den succes, som vi havde forventet, konkluderer Kasper Blinkenberg, som regner med, at Mønthuset i snit sender 25.000 forsendelser ud til kunder om måneden. Derudover sender Mønt huset cirka ½ million breve og 120.000 emails ud om året. Kernemålgruppen er mænd over 45 år, som foretrækker breve frem for den elektroniske kontakt. Endelig forsøger Mønthuset at komme i kontakt med nye kunder via tre landsdækkende kampagner til landets 2,4 millioner husstande om året.


Kasper Blinkenberg er landechef for Mønthuset, som med stor succes sælger mønter og medaljer til danskerne. – Vores business er bygget på DM. Intet af det vi gør, er tilfældigt. Vi tester alt, hvad vi gør – hele tiden.
Danmarks historie i 1 kilo massivt sølv. Lige nu sælger Mønthuset 1000 eksemplarer af en 1 kilo medalje i massivt sølv, som fortæller Danmarkshistorien i syv historiske højdepunkter. Fra runestenene i Jelling til Befrielsen i 1945. Medaljen koster 9.990 kroner, og salget går strygende.


Mønthuset sælger en kopi af verdens dyreste mønt. En såkaldt replica. De såkaldte ”Double Eagles”- tyvedollars guldmønter blev verdenskendte på grund af en række usædvanlige hændelser i d eres sidste prægningsår – 1933. Efter at have præget en halv million eksemplarer, beordrede Præsident Franklin D. Roosevelt, at mønterne skulle nedsmeltes på grund af den økonomiske verdenskrise. Men på tvivlsom vis havnede ti mønter i privat eje. Eftersom det drejede sig om ugyldige mønter, blev efterretningstjenesten involveret, og frem til år 1945 fik man lokaliseret og beslaglagt ni af mønterne. Den sidste mønt dukkede op samme år, da den egyptiske kong Farouks samling skulle bortauktioneres – kun for atter at forsvinde sporløst i mere end fyrre år. I 1996 blev mønten endelig beslaglagt, efter at en britisk mønthandler havde vist den til civilklædte agenter fra USA’s efterretningstjeneste. Efter langvarige forhandlinger fik man dog lov til at sætte denne sjældenhed på auktion. Den 30. juli 2002 blev det sidste tilbageværende eksemplar af ”Double Eagle” fra 1933 købt af en anonym samler fra New York for 7,59 millioner dollar eller næsten 50 millioner kroner.