101 kampagner jævnt fordelt i de otte forskellige kategorier, der dystes i ved Direct Marketing Dagen, er årets høst.
– Det viser, at der er stort fokus på direct marketing disciplinen, og at fagfolk bakker op om den årlige prisuddeling til de bedste kampagner inden for direct marketing, siger Susanne Rose Plum, der er mediachef i Post Danmark
– Jeg tror også, at det er et tegn på, at direct marketing vil vinde frem, nu hvor mange virksomheder er endnu mere omkostningsbevidste i deres markedsføring, fortsætter hun.
De nominerede, der får besked den 27. marts, får direkte adgang til Echo Awards’ semifinale.
Echo Awards uddeles i uge 43 i San Diego i USA i forbindelse med DMA’s årlige konference.
– Den danske delegation er traditionelt den største internationale delegation ved DMA, og Post Danmark vil igen i år tilbyde både faglige og sociale arrangementer. Så mens vi lægger sidste hånd på forberedelserne til Direct Marketing Dagen, er vi samtidig i gang med at planlægge turen til San Diego, som efterhånden er blevet lidt af en tradition, siger Susanne Rose Plum.
Fordelingen på kategorier:
Integreret B2B – 15
Integreret B2C – 10
Free Style – 12
Husstandsomdelt – 18
Low Cost – 11
Opmærksomhedsskaberen – 12
Relationsskaberen – 11
Salgsbrevet – 12