Priserne til sidste års mest kreative og effektfulde direct marketing-kampagner, i regi af Post Danmarks DM-pris, skal snart uddeles, og du kan stadig nå at få dit arbejde med.

Fristen for tilmelding er nemlig blevet forlænget fra i dag til den 24. marts for at få de sidste med. Sidste år var der indsendt 65 kampagner, og forventningen er det samme i år, lyder det fra arrangørerne.

I år er der otte kategorier, hvoraf to er nye.

Det gælder “Bedste brug af teknologi”, hvor den mest nytænkende brug af teknologi i forhold til at skabe dialog, opsamle leads og hverve medlemmer er i centrum. Den anden er “Bedste brug af data”, hvor den mest overraskende og begavede brug af data belønnes.

De seks øvrige kategorier er “Bedste BtB kampagne”, “Bedste BtC kampagne”, Bedste loyalitetsprogram”, “Bedste direct mail”, “Bedste brug af adresseløse” og “Bedste stopeffekt”.

Tilmeldingsproceduren er også ny i år, da man skal tilmelde sig på nettet via www.directmarketingprisen.dk, hvor der også er mulighed for at uploade film og billeder.

Se en kort præsentation af DM-prisen 2014 i toppen af artiklen.