Med Grey Communications Group (GCG) som medejer går DotZero nu i gang med at etablere Nordens største business-to-business bureau-gruppe. Dermed går Danmarks største b-t-b bureau sammen med Danmarks største bureau-gruppe.
Men visionen rækker videre end Norden
– Næsten alle vores kunder er globale. Det er naturligt, at vi så også er det, siger DotZero’s adm. dir. Jørgen Almberg og understreger dermed, at der er en global vision i aftalen med Grey, en aftale, som i øvrigt har været til godkendelse hos topledelsen i New York. Aftalen med Grey handler i første omgang “kun“ om at skabe Nordens mest betydende b-t-b gruppe, som så kan udnytte sin internationale familie:
– Grey er verdens 5. største netværk baseret på velfungerende både specialiserede og generelle bureauer, så det giver os gode muligheder for at etablere samarbejder med de bureauer, der passer bedst til os og vores kunders behov.
GCG’s koncernchef Hans Gundesen siger om samarbejdet.
– Der er store forretnings-muligheder i dette område, og kan der skabes en betydelig nordisk gruppe, så vil det give genlyd og øge muligheden for at få indflydelse på Greys internationalt brand, Grey Business Worldwide.
Hans Gundesen understreger dog samtidig, at Grey som netværk er bygget op omkring de enkelte lande, og derfor vil enhver udvidelse af b-t-b gruppen bygge på et samarbejde med de enkelte lande-selskaber. Men uden en succes på hjemmebane vil der ingen grund være til at forsøge en sådan ekspansion.
B-T-B ET VæKSTOMRåDE
Konkret sker der det, at der dannes et holding-selskab under GCG, som Jørgen Almberg bliver administrerende direktør for. Dette selskab overtager 80 pct. af DotZero, og vil samtidig stå som ejer af det svenske b-t-b bureau Enterprise med base i Malmø, som allerede indgår i Grey Gruppen. Jørgen Almberg vil fortsætte som adm. dir. for DotZero, men vil således samtidig overtage det overordnede ansvar for den nye gruppe, som vil rumme 50 medarbejdere og repræsentere kunder som Danfoss, Danisco, FLS, PPU Maconomy, Alfa Laval og Tetra Pak.
Med dette udgangspunkt er Jørgen Almbergs opgave klar: han skal være den drivende kraft i den videre ekspansion inden for et område, Hans Gundesen karakteriserer som et vækstområde.
– Og det er tilfældet overalt – også i USA. Udviklingen hænger til dels sammen med de nye medier, og for os handler perspektivet i aftalen da også om at opnå mere forretning gennem synergi mellem de værktøjer, vi i øvrigt har udviklet i gruppen, siger Hans Gundesen og fastslår, at Jørgen Almberg er den mand, der skal udvikle gruppen for Grey.
Jørgen Almberg vurderer markedet således:
– Den internationale bureauverden er ekstremt konkurrencepræget, og der er få bureauer og kæder, der skiller sig ud med en differentierende profil. Alle siger, de er strategiske og og kreative, og mange er det – men de afgørende forskelle kan være godt skjult.
– Den bedste kombination af potentiale og barrierer på det internationale marked er business-to-business kommunikation. Den plads er ledig. Der er simpelthen ikke en eneste betydende kæde, der har en skarp profil på det felt.
GCG ejer i Danmark også Rubicon, som fornylig efter at have flirtet med forbrugerrettet markedsføring i en periode har valgt igen at slå ind på b-t-b markedet. Hans Gundesen vil ikke udelukke, at Rubicon kan komme til at indgå i den nye gruppe.
– Det er en mulighed, men vi lægger kun noget sammen, hvis der er ide og lyst til det fra begge sider. Det vil være op til Jørgen Almberg at afgøre, om der er basis for et samarbejde med Rubicon, siger Hans Gundesen.
INTERAKTIVITET OG INTERNATIONALITET
Der er to nøgleord for udviklingen af den nye gruppe, og de begynder begge med inter: Interaktivitet og internationalitet.
– På det interaktive område er både Enterprise og DotZero langt fremme med løsninger til de største kunder på markedet. Særligt ekstranetbaseret kommunikation går som varmt brød i øjeblikket. Men vi skal langt videre. Udover fortsat ansættelse af specialister skal vi fortsætte integrationen mellem det interaktive og de øvrige medier. Vi har ikke længere en interaktiv afdeling. De interaktive er integreret i organisationen og medvirker til en opgradering af både kreativitet og strategier.
– Men samtidig ønsker vi også at påvirke danske virksomheders opfattelse af, hvad det vil sige at være international i bureauverdenen. Mange har en hang til at opfatte datterbureauet til en stor international bureau-gruppe som mere international end et dansk bureau. Men allerede i dag tænker vi i DotZero internationalt. 85 pct. af vores arbejde foregår på fremmed-sprog, og de fleste af vores kunder tænker globalt og har 80-90 pct. af deres omsætning uden for Danmark. Men samtidig er der ikke ret mange af dem, der har et budget, som vil syne af noget hos de store internationale bureauer. Her har en internationalt orienteret bureau-gruppe med udgangspunkt i København et unikt tilbud til danske b-t-b virksomheder, siger Jørgen Almberg.
Da Industriens Udviklingsgruppe (et diskussionsforum mellem en række industri-ledere og erhvervsministeren) sidste år holdt sit første møde, var markedsføringsniveauet i dansk industri et hovedemne. Konklussionen var, at der bruges for lidt på markedsføring. Men samtidig rejstes spørgsmålet om, hvorvidt den danske bureau-verden var international nok til at hjælpe de danske industri-virksomheder. Jørgen Almberg peger da også på, at det er et spørgsmål om at tage dansk industri alvorligt. 80-90 pct. af den danske bureau-verdenen er fokuseret mod forbrugermarkedet. 80-90 pct. af dansk industri er underleverandører på det globale marked.
ØRESUNDS-PERSPEKTIVER
Jørgen Almberg peger videre på perspektivet i udviklingen af Øresunds-regionen.
– Jeg er overbevist om, at “fusionen“ mellem Malmø og København vil blive det vigtigste kraftcenter i Norden og regionens b-t-b metropol. Ingen store virksomheder vil undlade at være repræsenteret i Ørestaden, og derfor er der stort perspektiv i at være solidt repræsenteret her. Ørestaden kan nu betjenes fra begge sider af Sundet, og vi kan optræde langt mere slagkraftigt både på de to markeder og globalt, siger Jørgen Almberg.
Adm. dir. for Enterprise i Malmø, Anders Petterson er også præget af stor optimisme for udviklingen af Øresunds-regionen. Han vil ikke udelukke, at Enterprise kan have behov for at åbne i Stockholm, der er et stort b-t-b marked, men reelt er Øresunds-regionen ved at blive mere interessant.
– Der er et stadigt voksende antal firmaer, der flytter hertil fra Stockholm – enten hele hovedkontoret eller åbning af en afdeling. Der kommer til at ske meget i Øresunds-regionen, der vil være et voksende marked, og når vi kan samle de bedste hjerner på begge sider af Sundet, vil vi kunne håndtere større opgaver – både lokalt og globalt, siger Anders Petterson.
Han vurderer, at den primære forskel på det danske og svenske b-t-b marked ligger inden for e-handel.
– Fokus på e-handel er enorm stor hos svenske b-t-b virksomheder, og jeg vil tro, at det svenske marked på dette område er 1-2 år længere fremme end det danske. I takt med denne udvikling er interessen blandt svenske bureauer vokset for b-t-b koncepter efter, at trenden i en periode har gået i retning af mere generelle bureauer, siger Anders Petterson.