Juridiske eksperter afviser, at Danmarks Radio kan hemmeligholde en lydoptagelse, der angiveligt beviser, hvem der lækkede fortrolige oplysninger fra Forsvarsministeriet i 2007. DR har hidtil nægtet at udlevere optagelsen til politiet, der er i gang med en efterforskning af lækagen. I lørdagens udgave af Politiken sagde DR’s bestyrelsesformand Michael Christiansen:
– På lydfilen bliver der afgivet et klart løfte om kildebeskyttelse. Og derfor kan vi ikke afsløre kilden.
Men en dommer behøver ikke tvinge DR’s journalister til at opgive deres kildebeskyttelse. Michael Christiansen har nemlig – som en af få personer – hørt den omstridte optagelse, og han har pligt til at vidne:
– Redaktører og journalister kan fritages fra at vidne, fordi de skal kunne beskytte deres kilder. Men bestyrelsesformanden i DR har ifølge loven ingenting at gøre med det redaktionelle indhold. Derfor er han omfattet af den almindelige vidnepligt. Og derfor kan man godt kalde det en bommert uden lige, at Kenneth Plummer lod Michael Christiansen høre lydfilen, siger Oluf Jørgensen fra Danmarks Journalisthøjskole, der regnes blandt landets førende eksperter i mediejura.
Mediejurist ved Syddansk Universitet Vibeke Borbjerg er enig med sin kollega.
– Alle, der kan bidrage til at oplyse en sag, skal bidrage. Pressen har dog en særstatus, fordi medierne skal kunne fungerer med de bagvedliggende kilder, som den skal bruge for at få sine historier frem. Men det gælder kun de mennesker, for hvem det er afgørende at kunne beskytte kilderne. Og Michael Christiansen er altså bare bestyrelsesformand. Han har jo ikke noget med det journalistiske i DR at gøre, siger Vibeke Borbjerg.
Politiken side 1.