Efter en syv år lang produktudviklingsperiode er Thisted-virksomheden Dragsbæk nu klar til at lancere deres nye produkt “Bakkedal”. Produktet er en direkte konkurrent til Kærgården, der i dag sidder på op mod 80 procent af markedet. Så det må siges at være en modig lancering. Alligevel er Dragsbæk ikke i tvivl om, at deres produkt kan tage markedsandele.
– Vi satser ikke på at være et nicheprodukt. Vi mener vi har et produkt, der helt klart kan konkurrere på smagen. Og det viser de test vi har fået lavet hos ACNielsen AIM også. Desuden er Bakkedal et lidt sundere produkt end Kærgården, fordi det indeholder mindre fedt, og så er det udviklet så det holder konsistensen, forklarer produktchef Lene Alkemade fra Dragsbæk. Hun ønsker dog ikke at oplyse, hvor stor en procentdel af markedet de regner med at have erobret efter et år på markedet.
Bakkedal er på butikshylderne i dag – i første omgang i Dansk Supermarkeds butikker og i SuperBest-kæden – og den omfattende kampagne går i luften fra i morgen. Først med outdoor på landets stationer og fra på torsdag går Bakkedal på tv i en godt tre uger lang periode. Hertil kommer annoncer og diverse butiksaktiviteter.
– Det er en stor kampagne og formentlig også den største, vi nogensinde har haft, kontaterer Lene Alkemade. Hun tilføjer, at kampagnens overordnede budskab går på smagen, og at hensigten er at skabe kendskab så hurtigt som muligt.
Reklamebureauet Saatchi & Saatchi står for al kampagnematerialet, og Dragsbæk har fået tilskud til produktudviklingen fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri. cnb