JBS viser halvnøgne piger i herreundertøj, Coca-Cola Zero taler om sex, sprut og sjov, Seat holder en legesyg miniudgave af den voksne mand i hånden, Royal Unibrew skildrer en modsætning mellem en kasse øl med vennerne og kærester, og nu er Carlsberg også parat til at lancere et nyt kommunikationsunivers, der vil kæmpe for den indre drengerøv. For ikke at tale om succesen for magasinet M, tv-serien Klovn og stand-up-komikerne.
Noget tyder på, at manden med stort M er på vej tilbage i mediebilledet. Det er ikke længere forbudt at være kønspolitisk ukorrekt og gøre oprør mod kvindernes dominerende rolle i hjemmet og som forbrugere. Efter en årelang laden stå til, er der igen blevet sat fokus på mandens behov for et frirum fra de seriøse roller som partner, far og professionel. Herreklubber og aktiviteter kun for mænd eksploderer på nettet.
Eller som Carlsberg spørger i sine nye radiospots, der kan høres fra uge 5: Har vi glemt vores indre drengerøv midt i bekymringer om priser på sommerhuse, og hvilket bestikmærke vi skal samle på? Er der efterhånden større chance for at finde en flaske hvidvin og wasabiærter i vores indkøbsvogne op til en landskamp, end en kasse Carlsberg og en pose popcorn?
Ja, selv damebladene diskuterer nu fænomenet og konkluderer, at mændenes frirum ikke kun er en fordel for mændene, men også for kvinderne, som får en gladere mand.
Accepteres af kvinder
At interessen for mandeuniverset eksploderer i reklamerne for øjeblikket, er ikke et tilfælde, mener livsstilsekspert Henrik Byager. Der er brug for nye mandebilleder til at afløse de stereotype farfjolser, som Niels Olsen i Schulstad-reklamerne eller Thomas Bo Larsen i TDC, og de metroseksuelle kopier af David Beckham.
Det handler i bund og grund om at bygge et lukket rum, der appellerer til mænd og accepteres af kvinder – selv om de egentlig synes, at det er åndssvagt. De gider ikke selv deltage, men hvis deres mænd bliver gladere af det, så er det fint.
– Den moderne mand har flere roller på samme tid. Og han kan sagtens håndtere både at være drengerøv, familiefar og professionel. Kvinderne gider ikke se ham som en powerdaddy, der bestemmer i hjemmet, og derfor bliver familiefaren ofte portrætteret komisk i reklamerne. Til gengæld kan han flygte ind i det lukkede rum, mandeklubben, som er en ventil for alt det, han ikke må. Her kan han få lov til at være drengerøven, der både bøvser og ser fodbold, siger Henrik Byager
Jævnbyrdighed i parforholdet
Paradoksalt nok, handler de nye ekstreme mandeuniverser også om en større grad af jævnbyrdighed i parforholdet og mellem kønnene. 30 års kvindekamp har sat sig fast og givet kvinderne overskud til at acceptere mændenes solobehov. Eller som Henrik Byager siger:
– Fællesskabet og familielivet er stadig det vigtigste, men når det så er sagt, så er der meget fokus på det individuelle liv . Drengerøvsuniverset er en del af det individuelle liv, hvor mændene mødes og er platte og drikker øl. De hopper ind i abegrotten, mens kvinder mødes med veninderne på en vandretur eller på en café.
Henrik Byager mener, at Drengerøvsuniverset er en naturlig vej at gå for typiske mandeprodukter, som biler og øl, og derfor forudser han også, at flere og flere virksomheder vil gå i Carlsbergs fodspor.
– Drengerøvsuniverset er naturligt koblet til sport og events. Da trenden er, at virksomhederne gerne vil i direkte kontakt med deres målgruppe, så vil vi helt sikkert se mere i fremtiden, fastslår Henrik Byager.
Kompliceret, højtidelig, fornuftig – med U foran
&Co står bag ikke færre end tre aktuelle kampagner med drengerøvs-tilgang. Bureauet giver – sammen med JBS, Seat og Carlsberg – en høflig flyveskalle til fornuften.
– Vi mænd har i ret lang tid skullet have en holdning til ikke bare aktier og pensionsopsparing, men også lotion og antirynkecreme. Det har i mediebilledet været den forventede adfærd. Modpolen er at fokusere på det basale, siger kreativ direktør i &Co, Robert Cerkez.
Med de danske bilafgifter sælges biler ofte på fornuft og kvalitet. Ikke at Seat, der med Leon-modellen blev Årets Bil i Danmark 2006, mangler det, men bureauet lod ufornuften være indfaldsvinklen i kampagnen ved at lade drengerøven dvæle ved sporty design og køreglæde.
Det ukomplicerede findes i JBS-kampagnen, hvor en kvinde opfører sig lige sjusket og pligt-forladt som en mand, mens Carlsberg ifølge Cerkaz går dybere til værks ved at reflektere over, hvad vi mænd gør og taler om, når vi drikker øl.
– Uhøjtidelig, ukompliceret og ufornuftig … så føler man, at man lever, konstaterer Robert Cerkaz.