En del virksomheder har oplevet at falde i CSR-fælden. Og langt de fleste har set andre gøre det. Men problemet er selvskabt.
– CSR-fælden klapper, når virksomheder lover mere end de kan holde, siger Maja Rosenstock, bestyrelsesmedlem af CSR-klubben under Huset Markedsføring og stifter af CSR Praksis.
– Når virksomheden fx skriver på hjemmesiden, at de har ”en nultolerance-politik” overfor tvangsarbejde, børnearbejde, korruption og usikre arbejdsforhold, så inviterer de nærmest journalister og øvrige vagthunde til at tjekke, om det nu står mål med virkeligheden.
Det er vel også det, der bør stå på sitet?
– Ja, i en ideel verden, men verden er ikke ideel. Og det er meget bedre at indgå i langvarige samarbejdsrelationer med sine leverandører, hvor man sammen arbejder på at forbedre forholdene, frem for at smide dem på porten fordi man har erklæret, at man ikke accepterer fejl og mangler.
– Derfor skal virksomhederne droppe CSR-garantierne, for det eneste de kan garantere er, at de tager opgaven yderst seriøst og dagligt arbejder på at forbedre forholdene.
Lidt sminke skader ikke?
– Jeg ville aldrig anbefale CSR-sminke. Tværtimod handler det om at være ydmyg over for opgaven og turde fortælle, hvorfor CSR kan være vanskelig at praktisere.
Et af dilemmaerne er vel, at ansvarlighed er så udbredt, at man skal løfte barren, hvis man vil høres?
– Jeg synes bestemt, man skal løfte barren, både når man laver sine CSR-strategier og kommunikerer dem. Men så må man også have mod nok til at sige det højt, hvis man ikke når sine mål, eller tingene ikke går, som man forventer. Og netop for at vise nogle af dilemmaerne, vi har ved at kommunikere CSR, har vi arrangeret ”Fem find fejl” morgenmødet.
Og det drejer sig om?
– Vi har fundet nogle meget modige virksomheder, der tør fortælle om deres fejl og drøfte dilemmaerne ved at gå til markedet med en offensiv ansvarligheds-strategi. Det er TOP-Toy, Coop, Coloplast og BRFkredit. De matches med Greenpeace Nordic, der ligeledes løfter sløret for nogle af de fejl, de har begået. For ”nobody is perfect” når det drejer sig om CSR – heller ikke ”vagthundene” selv.
Spanking for åbne mikrofoner?
– Nej, en drøftelse af de reelle dilemmaer, herunder præmissen, at vi lære mere af vore fejl, end af vore succeser. De fire virksomheder er i hver deres branche meget langt fremme med ansvarligheds-indsatser, og det betyder, at de har overvejet, hvad der sker, når man stikker snuden frem.
– Den diskussion vil vi gerne brede ud, og derfor inviterer vi alle CSR-interesserede til at mødes til dette gratis-arrangement, slutter Maja Rosenstock.