Hos de danske reklamebureauer sidder man ikke og klapper i hænderne over udsigten til, at det bliver tilladt at afbryde programmer med reklame-breaks.
– Der er nogen programmer, hvor breaks falder naturligt ind. Men vi er i foreningen faktisk bange for amerikanske tilstande på det danske marked med alt for mange afbrydelser. Vi er bange for at det vil ødelægge det kvalitative reklamemiljø, som forbrugerne godt kan lide. vi ved jo, at et overvældende flertal af danskerne er modstander af breaks, siger Hans-Ulrik Longhi, der er formand for Danske Reklame- og Relationsbureauers Brancheforening. Han tilføjer videre, at han også syntes, der er for mange breaks på TV3, som sendes fra England.
– Jeg kan godt forstå, at kulturminister Brian Mikkelsen ikke kan lægge for stramme begrænsninger på en potentiel ny ejer af TV2. Men så håber jeg, at vores branche kan påvirke den nye ejer, så vi bevarer det gode reklame-miljø og et stort og stærkt TV2, siger Hans-Ulrik Longhi. fin