S-togskunderne er vilde med DSB’s nye fordelsprogram, S-more.
Det er konklusionen hos DSB S-tog, der i disse dage gør status efter 15 dage med det nye S-more fordelsprogram på hylderne.
Det er især et 10-turs klippekort til S-toget, betalt af DSB S-tog, muligheden for at springe køen over i Nørreports særlige lynkø for S-more-kunder og muligheden for 15 procent rabat på Orange billetter, der har fået over 30.000 kunder til at tilmelde sig S-more.
Samtidig er online-tilmeldingerne til abonnementsservice femdobbelt i perioden, og det vækker begejstring hos DSB S-tog:

– Vores oprindelige mål var at nå 20.000 tilmeldinger til S-more inden jul. Det mål, og en del mere, har vi nået på blot to uger. Det bekræfter os i, at vi valgte rigtigt, da vi besluttede os for at lancere et fordelsprogram, som honorerer dem, der benytter S-togene meget, blandt andet kunderne, som er tilmeldt abonnementservice, siger Niklas Marschall, salgsdirektør i DSB S-tog og fortsætter:
– Inden vi lancerede S-more programmet, havde vi været i tæt dialog med S-togskunderne og foretaget grundige analyser af deres ønsker til et fordelsprogram. Derfor er jeg ikke overrasket over, at S-more er blevet godt modtaget, men det skal ikke være nogen hemmelighed, at over 30.000 tilmeldinger på de første 15 dage overstiger mine vildeste forventninger.
Med deres nye guld-, sølv- eller bronzekort i hånden kan S-more-medlemmerne se frem til eksempelvis kontante rabatter på togture rundt i Danmark, rabat på rejser i DSB Rejsebureau og billigere kioskvarer i Kort & Godt på stationerne.
sit