De store kampagner har ikke udspillet deres rolle i konkurrencen om Den Glade Seer fra TV2 efter, at et nyt analysedesign har givet bedre plads til de mindre film.
I juli toppede en DSB-film (Bowling) tæt fulgt af en Toyota-film (Yaris Blue). Først på tredjepladsen finder man Trygs genbrugsfilm under titlen Fugl og kat.
TV2 har ændret analysedesignet således, at den ugentlige hitliste, der bygger på seernes evne til uhjulpet at nævne tre film, de synes bedst om, fungerer som shortlistning til kåringen af månedens Glade Seer. Herefter foregår analysen på nettet, hvor respondenterne får en beskrivelse af alle filmene sammen med et par billeder og bliver bedt om at give dem karakterer. Tidligere blev månedsvinderen alene fundet på basis af resultaterne i den samme analyse, der ligger til grund for ugelisterne.
Månedslisten vises i Markedsføring, mens ugelisterne nu bliver vist i Børsen. fin