I en tid, hvor mange klynker, melder det lille web-bureau Dwarff om fremgang. Den 1. januar flytter bureauet op i nye lokaler i den samme bygning på Frederiksberg, der er dobbelt så store.- ialt 800 kvadratmeter. Samtidig ansætter bureauet fire nye medarbejdere, så man nu bliver ialt 14.
Satsningen er betydelig for det lille bureau, men bygger på en stærk udvikling, hvor der er kommet en række nye opgaver til – bl.a. i form af Peter Warnøes Spirit Group og IT-firmaet InterMate. Et underskud i sidste regnskabsår på 6-700.000 ventes at blive til et overskud i år på ca. en miollion kroner.
– Lokaler rummer plads til yderligere udvidelser. Vi mener, at et bureau som vores optimalt skal være på 20 mand. Så er der et optimalt forhold mellem nødvendige ressourcer og den nærhed, vi gerne vil have mellem bureauets ansatte, siger Frank Thomsen fra Dwarff. fin