Den samme Coca-Cola på mindre flasker til en højere literpris. Det bliver konsekvensen af, at forbrugerne inden længe kan finde et supplement til 1,5 liters flasken, skriver Jyllands-Postens site fpn.dk.

Carlsberg står for salget af Coca-Cola i Danmark og oplyser over for fpn.dk, at den vejledende pris bliver 19,95 kr. for den nye 1,25 liters flaske, mens prisen på den traditionelle 1,5 liters flaske ligger på 23,50 kr.

Oregnet til literpriser koster cola’en i den nye flaske 29 øre mere pr. liter end cola’en i 1,5 liter flasken.

Hos Carlsberg forklarer salgsdirektør Jette Ramgaard, at det ikke er et mål, at forbrugerne skal betale mere for Coca-Cola, men at man har forsøgt at ramme de ”psykologiske priser, der passer til markedet”.

Fpn har spurgt Forbrugerrådet, om der er en fare for, at forbrugerne forveksler de to flaske-størrelser og rent faktisk tror, de får et billigere produkt, når de vælger den mindre cola-flaske, men Forbrugerrådet har ikke ønsket at udtale sig. Bl.a. fordi man endnu ikke ved, hvordan den nye flaskestørrelse vil blive markedsført.

fpn.dk