Det populære Ecco Walkathon breder sig. Derfor vil Ecco i samarbejde med bureauet SponsorPeople finde nye stærke samarbejdspartnere i Danmark.
Når Ecco Walkathon løber af stablen den 28. august er det syvende gang, Ecco arrangerer Walkathon i København. For hver kilometer de 20.000 deltagere går, giver Ecco fem kroner. Deltagerne vælger selv om pengene skal gå til Hjerteforeningen, Unicef eller WWF.
Ecco Walkathon har fra begyndelsen været en kæmpe succes, der er vokset hvert år. Men vi vil gerne være endnu større. Derfor søger vi samarbejdspartnere, der er interesserede i at profilere sig enten i Danmark eller på det globale marked, for eksempel i Kina, siger Thomas Badura, der er partner i SponsorPeople.