Eddie C var i reklameblokken i går, men Danmarks største ejendomsmæglerkæde EDC er på vej med en nyt, bredt dækkende kommunikationsplatform – og med Umwelt Magnetix i stedet for BBDO.
– BBDO og Eddie C bragte os i superligaen på tv, men vi ændrer mediamixet i takt med, at kunderne i højere grad er orienteret mod nettet. Derfor vil vi bl.a. se øget tryk på online i tæt sammenhæng med de traditionelle mediekanaler, siger EDCs salgs- og marketingdirektør, Steen Trærup.
Med ideen om en ny kommunikationsplatform, hvor synergi bliver afgørende, fravalgte ejendomsmæglerkæden BBDO, bureauet gennem fire år.
– Efter først at have fravalgt konkurrenternes og deres moderselskabers bureauer lavede vi en hitliste, besøgte de seks bedste bureauer og skrev herefter en shortliste på tre. Disse bureauer blev indbudt til en workshop på en dag, hvor vi også kunne tjekke kemien, siger Steen Trærup.
Meget klassisk, siger han om tilgangen, men nr. 1 og 2 i opløbet er alt andet end klassiske bureauer:
– Både Umwelt Magnetix, som vi endte med at vælge, og de absolut næstbedste i runden, Hjaltelin, Stahl & Co/Rainmaker, har de brede kompetencer på samme matrikelnr. Man er sammen hver dag, smækker med dørene på hinandens kontorer, og vi har erfaret, at det giver en stærk og integreret kommunikation, siger Steen Trærup.
EDCs nye mediamixet skal være dynamisk og fleksibelt – og måleligt:
– Vi søger konstant at måle værdien af tiltag og går faktuelt til værks. Det skal ikke bare være holdninger. I det omfang det er muligt, vil vi undgå at træffe beslutninger alene baseret på mavefornemmelser.
Steen Søndergaard, adm. direktør i Umwelt, siger om forløbet:
– Vi er stolte af det, og det afgørende har været, at vi kan udvikle et sprog og en følelse, der kan brande og sælge EDC på hver af mediakanalernes præmis – såvel gamle som nye.
peng