Shoppingcenter-ejeren Dades har valgt at samle 10 shoppingcentres markedsføring under én fælles profil og grafisk signatur.

Og til at hjælpe med at løse opgaven, har Dades efter en pitch valgt bureauet BOCCA.

Det oplyser parterne i en pressemeddelelse.

Opgaven går ud på at ”definere en fælles identitet, som er stram nok til at skabe sammenhængskraft. Og samtidig løs nok til at sikre de lokale særpræg.” 

Dades står bag bl.a. Ballerup Centeret, Waves, Waterfront Shopping, Nørreport Centeret og Farum Bytorv.

Og ifølge Jakob Møller, Commercial Director, Dades, må man som centerejer se med ”friske og forandringsparate øjne på markedsføringen, hvis man fortsat vil kunne tilbyde sine butikslejere markedet bedste vilkår.”

Respekt for det lokale

I forhold til baggrunden for beslutningen peger Jakob Møller bl.a. på det faktum, at digitale sociale platforme vinder indpas på bekostning af husstandsomdelte kataloger.

Plus at de store kæder i centrene i stigende grad markedsfører sig selv på egne kommunikationsplatforme.

– Vi ønsker både nu og fremover at tilbyde vores lejere den bedste markedsføringsplatform at sælge fra, siger han i pressemeddelelsen.

Jakob Møller er overbevist om, at kvaliteten og et tværgående samarbejde med fællesindkøb af kampagner og medier vil styrke markedsføringen med respekt for det lokale.

– Og det var derfor med fuldt fokus på en styrkelse af markedsføringen, synergier og besparelser, at vi besluttede at blive de første i Danmark til at udfordre det traditionelle setup, hvor hvert center driver sin egen markedsføring, siger han.

”Alle centre rummer en historie”

Hos BOCCA er adm. direktør, Morten Theil, naturligt nok glad for opgaven, som bureauet allerede har arbejdet på et stykke tid. 

Og som han mener rummer ”både en strategisk og en kreativ udfordring”:

– Men faktisk lå løsningen og ventede på os inde i selve kernefortællingen for hvert enkelt center. For alle centre rummer en historie, der først og fremmest handler om forskellighed, siger Morten Theil i meddelelsen og tilføjer:

" Vi besluttede at blive de første i Danmark til at udfordre det traditionelle setup.
Jakob Møller, Commercial Director, Dades

– Forskellige brands med forskellige butikker, der tilbyder forskellige koncepter til forskellige målgrupper. Og det er præcis denne indsigt, der har støbt fundamentet til vores kreative platform ”Bedre Sammen”.

Selvom centrene i skrivende stund fortsat er delvist lukkede, så er parterne allerede i fuld gang med at udvikle den åbningskampagne, der ”forhåbentlig meget snart sætter sit synlige aftryk i markedet.”

Dades A/S ejer følgende shoppingcentre: Ballerup Centret, Farum Bytorv, Hørsholm Midtpunkt, Nørreport Centret, RO’s Torv, Sct. Mathias Centret, Spinderiet, Viby Centret, Waterfront Shopping og WAVES.