For et år blev Ekstra Bladet TV relanceret med en melding om at ”på nyhedssiden vil vi være hurtigere end TV 2 News og Ritzau. Vi vil være number one på breaking news”.
Ordene faldt i Markedsføring november 2008 og tilhører Ekstra Bladets chefredaktør, Poul Madsen.
Men i dag må man konstatere, at Ekstra Bladet TV, der skulle være formiddagsavisens tredje ben, på flere fronter ikke kan leve op til de bombastiske udmeldinger fra sidste efterår.
De fire kanaler, Sport, Nyheder, Flash og Biler, skulle levere minimum otte historie hver i døgnet bortset fra nyhedskanalen, der skulle producere mellem 15 til 20 historier.
Men fra den 29. oktober til den 3. november leverede Ekstra Bladet TV i gennemsnit kun otte indslag i døgnet i alt, ingen af dagene mere end 13.
Chefredaktør Poul Madsen erkender da også, at der er plads til forbedringer, når det gælder Ekstra Bladet TV’s konkurrence med TV 2 News.
– Vi vil være de bedste på sport, breaking news, underholdning og kriminalstof. Det eneste sted, hvor jeg kan se mig selv i spejlet og sige, at der har vi slået TV 2 News i løbet af det seneste år, er på kriminalstoffet. Der er vi klart bedre end dem, siger Poul Madsen og fortsætter:
– Men min holdning er, at man skal lægge overliggeren højt, og man skal stræbe, når man går ud og siger, hvem man vil konkurrere med. I dag vil mit bud være, at vi aldrig ligger under 20 indslag på en dag. Uden at jeg har lavet en fin tælling.
Det har jeg. Den 2. november havde I 13 indslag, 1. november ét indslag, 31. oktober fire, 30. oktober 11, 29. oktober: 12.
– Så har du taget en weekend med. Men jeg vil sige, det lyder lavt. Min egen vurdering er, at vi ligger på mindst 15 hver dag. Men det er også lige meget. Målet er det samme, og vi optimerer løbende, siger Poul Madsen.
Den 3. november 2009 kl. 15.00 havde Ekstra Bladet TV lagt følgende fem historier:

  • Se gigantisk vandsøjle midt på gade
  • Soprano-skuespiller: Jeg smadrer dit ansigt
  • Bag om porno: Hvor skal de bolle?
  • Tom K. får bank af amatør
  • Se ‘Kvæler-Bjarne’ i overvågningsvideo fra tankstation

Selv om ovenstående klip ligger et stykke fra, hvad der normalt betegnes som klassiske, relevante nyhedshistorier, giver det god mening, at Ekstra Bladet TV satser på netop sådan historier.
– Eksempelvis da den berømte praktikant fra Anders Lund Madsens talkshow var inde i ”Vild med dans” med sit skilt, lavede vi seks indslag af forskellig karakter, og fik over 400.000 visninger alene på det. Omvendt hænger det overhovedet ikke sammen i vores univers at lave Christiansborg-journalistik. Det gider vi ikke, siger Poul Madsen.
Ekstra Bladet TV har i dag cirka 1,5 million visninger om ugen.
Læs hele historien i Markedsføring 15-2009, der udkommer i denne uge med tema om web-tv.