En ung sej fyr støder ind i en pige på gangen på en amerikansk high school. Hun er en lidt halvstuderet type, men viser sig at være temmelig pæn, da brillerne ryger af, og håret bliver slået ud, og sød musik opstår mellem dem. Lige indtil hun slår en ordentlig bøvs.
Går det som den Frederikssund-baserede danske saft- og juice-producent, Cadiso Food A/S, håber, så vil den bøvs komme til at give genlyd på det danske sodavands-marked, når kampagnen går i gang St. Bededag i næste uge. Sunfresh hedder produktet, og bøvsen er det kreative koncept for budskabet “All taste – no gas“: Produktet skal ind og konkurrere på sodavands-markedet, der er fyldt med bøvse-fremkaldende kulsyre.
Sunfresh er Cadisos hidtil største investering – på alle planer. Produktet og hele logistik-operationen er udviklet af firmaet og har krævet betydelige investeringer i både produktions- og lagerfaciliteter. Men også når det gælder markedsføringen går Cadiso helt nye veje i og med, at firmaet vil ud og konkurrere med bl.a. Coca Cola. Så der stilles helt andre krav til markedsføringen end når det gælder firmaets øvrige produkter, der bl.a. omfatter mærkevaren Sunquick.
– Vi har valgt at samarbejde med Lowe Lintas bl.a. fordi vi har været imponeret af det arbejde, bureauet har lavet for Gl. Dansk og BonBon. Vi var klar over, at vi skulle gå nye veje, og bureauet har nok fået mere autonomi, end vi normalt giver i vores samarbejde med reklamebureauer, siger adm. dir. Michael Petersen.
STORE FORVENTNINGER
Forventningerne til produktet er store.
– Men det hele afgøres af, om det lykkes at få de unge til at acceptere produktet, siger Michael Petersen, mens adm. dir. Jette Nejstgaard, Lowe Lintas tilføjer:
– Det handler om identitet. Vi skal opnå, at gøre det acceptabelt for de unge at blive set med en Sunfresh i hånden.
Vægten i kampagnen ligger derfor på reklamefilm suppleret med radio, internettet, gocards og events. Mere usædvanligt er det, at promotion-arbejdet er flyttet fra butikkerne og ud til, hvor de unge er. “All taste Patrol“ vil optræde i første omgang i de største byer, og f.eks. har Cadiso fået lov af DSB til at uddele smagsprøver i de københavnske S-toge.
Sunfresh har dog et perspektiv udover de unge, idet produktet også henvender sig til de såkaldte unge voksne – aldersgruppen lige over den mest sodavandsdrikkende aldersgruppe.
INTUITION
Cadiso er overbevist om, at markedet er der – men overbevisningen bygger først og fremmest på intuition. Firmaet har dog udenlandske erfaringer at bygge på, idet den amerikanske gigant Procter & Gamble har lanceret et lignende produkt i England for 2 1/2 år siden – og det med en sådan succes, at produktet sidste juni solgte mere end Coca Cola på flaske. Med Sunfresh er Cadiso således nu oppe mod både Coca Cola og Procter & Gamble, som må forventes på et tidspunkt også at nå til Danmark med sit produkt.
Michael Petersen understreger dog, at Cadisos produkt har en ganske anden karakter end Procter & Gambles.
– Vi har udviklet et produkt, som har en langt højere grad af friskhed. Der går kun 14 dage fra produktionsstart, til det er ude hos forbrugerne. Procter & Gambles produkt bygger på en ingrediens, der importeres fra USA.
– Men det koncept har også været en væsentlig større udfordring at etablere, fordi det forudsætter, at produktet holdes køligt hele vejen ud til forbrugerne. Derfor har vi måttet investere i ekstra køleanlæg, og vi vil stille køleskabe op alle steder. Samtidig har vi etableret et samarbejde med en anden salgsorganisation, Salko, der er på størrelse med vores egen. Gennem dette samarbejde, som jeg vil karakterisere som meget usædvanligt i dansk detailhandel, kan vi sikre, at handlen får dobbelt så mange besøg som vi selv kunne have klaret.
– Det er vigtigt, at køleskabene hele tiden fyldes op, og selvom handlen får en god avance på produktet, og derfor selv bør have en interesse i at holde øje med skabene, så tager det noget tid at få handlen opdraget på den måde, siger Michael Petersen.
Med Sunfresh sætter Cadiso desuden yderligere tryk på den danske emballage-diskussion. Fordi der ikke er brus i produktet må det sælges i engangs-emballage – selvom det skal konkurrere med produkter i returemballage.
Men det ser Michael Petersen ikke som en fordel.
– Vi bliver brandbeskattet med både mineralvands- og emballageafgift, og får derved sværere ved at få økonomi i et projekt som Sunfresh, siger Michael Petersen og understreger, at der ingen miljø-problemer er i den specialdesignede flaske.
– Vi har lagt vægt på at komme med en miljømæssig forsvarlig løsning. Det tror jeg, at målgruppen kræver, og jeg er da også overbevist om, at vores flaske miljømæssigt er bedre end returflaskerne, siger Michael Petersen.