De unge trendsettere har fået et nyt sted at hænge ud. Stedet er det nye kulturhus, Nordatlantens Brygge, hvor det bedste fra det grønlandske, islandske og færøske kulturliv, iblandet trendy nytænkning, skal inspirere og informere om vores nabolande i det kolde nord.
Ideen bag Nordatlantens Brygge var at skabe et rummeligt coorporate brand, som forskellige subkulturer kunne identificere sig med. Efter åbningen d. 29.-30. november, ser det ud til at være lykkedes.
Som så mange andre har folkene bag Nordatlantens Brygge indset det smarte i, at lade den primære målgruppe være de unge trendsettere. De er nemlig storforbrugere af kultur og når de først har taget et sted til sig, ja, så følger alle vi andre efter. En anden ting er, at de nordatlantiske lande er trendy. Efterhånden som hele verden er blevet udforsket, så står lande som Grønland, Island og Færøerne tilbage som eksotiske rejsemål. Men ”når Muhammed ikke lige har råd til at komme til bjerget, ja så må bjerget komme til Muhammed.” Og det er netop, hvad Nordatlantens Brygge gør.
Grønlandsk polka, techno og islandsk kor. For det nye kulturhus er udfordringen, at kombinere det traditionelle med det nye, og ifølge adm. direktør Alexander Peitersen fra Reputation, der er bureau på opgaven, så handler det om hele tiden at genopfinde sig selv for at fastholde de unge trendsettere:
– Nordatlantens Brygge et en kulturel isbryder, hvor man hele tiden vil eksperimentere. Man vil kunne opleve alt lige fra performances, musik, udstillinger, events og debataftener.
– Vi ønsker at formidle den nordatlantiske kultur i Danmark, men skal også nå ud over Danmarks grænser, tilføjer kultur-projektkoordinator Anne Maria Bogadóttir fra Noratlantens Brygge, og uddyber :
– De nordatlantiske lande er højteknologiske samfund, og ikke primitive kulturer, som mange måske tror. Det er det vi bl.a. vil fortælle, og udfordringen ligger i at skabe et elitært, underholdende og folkeligt sted, men ”indpakningen” skal være tiltalende overfor målgruppen.
Og markedsføringen af kulturhuset er da også tiltalende og hip. Men samtidig er der taget hensyn til de mange elementer, som huset består af:
– En stor del af kommunikationen sker gennem ”mund til mund metoden”. Men udover det, består markedsføringen af postkort og fliers, som vil være at finde på caféer og uddannelsessteder, ligesom der også vil komme events, og det skal være sådan nogle der opstår, hvor man mindst venter det. Den fælles kommunikation for huset er mere neutral, da huset, der også indeholder erhverv, skal tiltrække forskellige målgrupper. Der skal jo være forskel på, hvad en ambassadør har med ud under armen og hvad en trendsetter får med hjem. Men grundlæggende handler det om, at kommunikationen ikke må ligne turistb rochurer, men er med til at udvide folks bevidsthed og skabe interesse, pointerer Alexander Peitersen.
I det 250 år gamle hus i Nyhavn ligger også Islands ambassade og Færøernes og Grønlands officielle repræsentationer i Danmark. Halvdelen af det store hus er kontorer, mens ca. 3.000 kvadratmeter er forbeholdt udstillinger, koncerter m.v.. Huset rummer også en trendy nordatlantisk restaurant, hvor Claus Meyer bl.a. tryller med gryderne.
Restauranten hedder noma, og her kan man tilbyde et personligt, nordisk gourmetkøkken, hvor typiske tilberedningsmetoder, nordiske råvarer og det fælles madkulturelle arvegods, udsættes for en innovativ gastronomisk tankegang.