Der nævnes ikke navne – men ifølge websiten Mad.co.uk er omkring 20 engelske bureauer i gang med at etablere en slags blacklist over annoncører, der håndterer bureau-konkurrencer på en dårlig måde.
Klagepunkterne er mange. F.eks. fortæller adm. dir. Jonathan Mildenhall om bureauer, der først vælger et bureau – og derefter forsøger at genforhandle honoraret. “Problemet er, at nogle annoncører forsøger at købe ind steder, hvor de ikke har råd til at købe ind”, siger han.
Andre klagepunkter handler f.eks. om annoncører, der ikke informerer det eksisterende bureau før man henvender sig til andre, annoncører der forlanger urealistiske dead-lines på konkurrencen for siden at være måneder om at træffe en beslutning. Og endelig at undlade at fortælle alle deltagere i konkurrencen om den seneste udvikling
Kilde: mad.co.uk + WARC