Permission Marketing-firmaet Riverhill beskylder online-tjenesten Engodsag.dk for igennem længere tid at have stjålet annonceindtægter fra en række danske medieudbydere. Riverhill overvejer nu, hvilke juridiske modtræk de skal tage mod Engodsag.dk, som de mener bevidst kidnapper og omdirigerer annoncer på Internettet via ”det gode program”.

– Engodsag.dk har det sidste halvandet år uretmæssigt tjent penge på andre virksomheders annoncer. Det er endnu uvist, hvor mange penge det drejer sig om, men ifølge vores eget estimat er der tale om et femcifret beløb. Dette beløb kan dog vise sig at være større, siger Stefan D. Mikkelsen, partner i Riverhill, som driver flere sites på nettet. Han forsætter:

– Det er en meget udspekuleret metode, de har brugt – og stadig bruger. De får folk til at downloade et program, og når en bruger klikker på en annonce på en af vores hjemmesider, så træder programmet i kraft og fortæller annoncøren, at klikket kommer fra Engodsag.dk – og altså ikke fra det website, som i virkeligheden havde annoncen liggende. Annoncøren ser blot, at der kommer en besøgende fra Engodsag.dk, og Engodsag.dk bliver således betalt for klikket. Jeg er chokeret over opdagelsen, og vi får nu opbakning fra flere andre store, kommercielle webudgivere i Danmark.

Engodsag.dk tager afstand fra beskyldningerne fra Riverhill:

– Engodsag.dk har i dag fået bekendtskab til en pressemeddelelse udsendt af virksomheden Riverhill med overskriften “Engodsag.dk stjæler annoncer på nettet”. Engodsag.dk tager klart afstand fra disse beskyldninger, som fremhæves i historien, og kan klart afvise alle anklager. Det gælder de grove påstande om at stjæle, uretmæssigt tjene penge på andres annoncer m.v.

Vi har siden lanceringen af Det Gode Program haft indbygget en mekanisme, som netop sikrer, at danske annoncemedier, som kører via de såkaldte affiliate netværk, aldrig kan få overskrevet deres provision, udtaler medstifter af Engodsag.dk, Mads Ellegaard og han tilføjer:

– Engodsag.dk har i den seneste uge forgæves bedt Riverhill fremsende konkret dokumentation for de forhold, der nævnes i historien – samt inviteret Riverhill til en snak om problemstillingen. Det svar, som Engodsag.dk har fået, er en pressemeddelelse fyldt med grove anklager, som ikke har hold i virkeligheden.

Hos Engodsag.dk er man af den klare opfattelse, at udsendelsen af pressemeddelelsen som sådan og de anførte udtalelser i særdeleshed er stærkt kritisable, udokumenterede og injurierende. Sidstnævnte gør, at udtalelserne er i strid med Straffeloven, idet udtalelserne er fremkommet mod bedre vidende. Derfor har Engodsag.dk’s advokat anbefalet, at der skal indgives en politianmeldelse mod Riverhill.

pim