Tre søgetjenester – Eniro, Krak og De Gule Sider – er for meget på det danske marked. Således lød konklusionen, da Markedsføring sidste efterår gennemgik konkurrencen på dette marked.
Nu er der så kun to i hvert fald ejermæssigt – idet Eniro har købt Kraks Forlag.
Eniro giver en kontantpris på 400 mio. DKK for Krak. Virksomheden overtages 1. juni 2007 og indgår fra denne dato i Eniro Danmark A/S’s regnskaber. Der er betydeligt overlap mellem forretningsområderne i Kraks Forlag og Eniro Danmark A/S, og Eniro forventer derfor at realisere synergieffekter på ca. 20 mio. DKK i 2008 og ca. 30 mio. DKK i 2009.
– Krak er strategisk et perfekt match for Eniro. Vi er allerede førende inden for udgivelsen af lokaltelefonbøger i Danmark, og med krak.dk og eniro.dk får vi nu også en førende position online. Vores mål om at blive den førende katalogvirksomhed i Danmark er dermed inden for rækkevidde, siger adm. dir. Henrik Dyring, Eniro.
Krak afsluttede sit regnskabsår 30. april og forventer en omsætning i regnskabsåret 06/07 på 206 mio. DKK, hvoraf 90 pct. af omsætningen kommer fra internetmedier. Ud over krak.dk udgiver Krak også sine kendte kortbøger og online kortprodukter og har desuden omsætning fra B2B-publikationer, samt levering af portalløsninger til primært den offentlige sektor. Krak forventer en EBITDA på 24 mio. DKK i regnskabsåret 06/07.
Eniro Danmark A/S havde i 2006 en omsætning på 357 mio. DKK og et overskud (EBITDA) på 47 mio. DKK. Eniro Danmark A/S er en del af Eniro-gruppen, som er børsnoteret på børsen i Stockholm. I 2006 havde Eniro en omsætning på 6.697 mio. SEK, og resultatet før afskrivninger (EBITDA) var 2.290 mio. SEK. Eniro Danmark A/S har ca. 400 ansatte.