– Vore medarbejdere er en blanding af selvlærte folk og mennesker med uendeligt mange forskellige baggrunde. På projektleder- og producersiden har vi mange universitetsuddannede, ligesom vi har flere bibliotekarer, som vedligeholder databaser etc. Når det gælder design, har vi rimeligt mange grafikere ansat, ligesom vi også har en del edb-folk – kort sagt mennesker med alle mulige mystiske baggrunde. Lidt af et sammensurium, siger direktør Lone Smetana, AM Multimedia, en del af kommunikationshuset AM Production med i alt 145 ansatte.
– Men i Jylland kan det faktisk være problematisk at finde folk, ikke mindst på edb-siden, fordi der ikke rigtigt eksisterer jobs på multimediaområdet. Og det er således rimeligt få og små erfaringer, folk har. Derfor har vi også for længst etableret vores eget uddannelsescenter med vores store hus som afsæt, og fra næste sæson resulterer det i en mere formaliseret uddannelse, fortæller Lone Smetana.
Hun oplyser, at AM Multimedia via uddannelsescentret får mange skægge typer i huset, som man ellers ikke ville have fået kontakt til.
– Årligt tager vi 20 mennesker ind på uddannelsescentret, og vi ender med at få cirka halvdelen af dem her i huset, mens de øvrige ryger videre – primært til TV- og radiostationer.

SUGER AL KRAFTEN
– Vi er typisk et sted, folk starter med at arbejde: Vi suger al kraften her i området og giver utroligt mange mennesker videre. mange søger jo nye udfordringer i København, når de har været hos os en tid, forklarer Lone Smetana.
AM Multimedia har i øvrigt mulighed for at trække på husets andre kompetencer, når der er behov for det. Eksempelvis journalister, hvis der er tale om en dokumentarproduktion.
– Når man snakker uddannelse og kvalifikationer, er “det rene snit“ fuldstændig håbløst på dette område. Projekterne er komplekse, og derfor bliver det et zigzagsnit mellem mange forskellige kompetencer, understreger Lone Smetana.
Konsekvensen er, man i huset arbejder meget i projektgrupper på tværs af afdelinger.
– Og den rolle, man havde i forbindelse med sidste projekt er ikke altid den samme i det næste – det giver en god udvikling af de mennesker, som er involveret: Man gør sig umage, forandrer sig, siger Lone Smetana.
Hun understreger, at AM Multimedia bestemt ikke er firkantede omkring folks uddannelse.
– Men vi kan da godt se en idé i, at folk har gennemført et eller andet – også af hensyn til deres egen selvtillid. Om de er uddannet i det ene eller det andet regi er vi imidlertid ligeglade med – bare de har tilegnet sig værktøjskassen, ligesom vi lægger stor vægt på den personlige kraft. Og så er folk nødt til at være afsindigt interesserede, fastslår Lone Smetana.

FORSKELLIGE FUNKTIONER – FORSKELLIG BAGGRUND
– New Media-virksomhederne er typisk afarter af gamle edb-firmaer eller de er udsprunget af reklamebureauerne – og det præger naturligvis deres medarbejderes baggrund. Vi er imidlertid startet et helt andet sted, og derfor er vi skruet sammen på en anden måde, siger direktør David Junge, MouseHouseProduction. – Vi har selv mennesker siddende på tre niveauer: Der er producerne, som vi typisk rekrutterer blandt folk med videregående uddannelser, eksempelvis økonomer, cand. comm’ere, folk fra informations- og medievidenskab eller MBA’ere fra Handelshøjskolerne. Og det er de samme profiler vi går efter, når vi headhunter projektledere til reklamebureauernes multimediaafdelinger, fortæller han.
På designsiden er der to former for funktioner. Den strukturelle og den grafiske designer.
– Den grafiske designer arbejder primært med brugergrænsefladen, og vore medarbejdere på dette felt har som regel en grafisk uddannelse, eller de er arkitekter med efteruddannelse indenfor multimedia – eller de kommer fra randområderne: Dtp, litografer etc. med en eller anden form for efteruddannelse.
– De strukturelle designere, som programmerer og opbygger hele multimediaproduktionens interne struktur, er typisk IT-folk af en eller anden slags med en form for efteruddannelse. Vi har eksempelvis en bachelor i datalogi og en edb-assistent, forklarer David Junge. Og han oplyser, at tredie og sidste niveau er assistenterne, der primært er ufaglærte eller mennesker med en korterevarende uddannelse – og stor interesse for multimediaområdet.

RODET BAGGRUND
– Folk i multimediabranchen har generelt en meget rodet baggrund. Men det afhænger en del af, hvilken typer virksomheder, man spørger – på reklamebureauer tror jeg typisk, det er grafikere, vurderer Kristian Stokholm, enVision Multimedia Afdeling, EMMA.
Kristian Stokholm, EMMA. Selv har han en baggrund som AD’er, og kollegerne i EMMA er henholdvis en Space Invader, en fyr med rod i IT-branchen, som også har haft tilknytning til Mouse House-miljøet og endelig en projektleder, som ikke har baggrund i multimediabranchen.
– Den bedste multimediadesigner består faktisk af tre mennesker: Een, som er dygtig til data, en, der er dygtig til grafik og endelig een, som er dygtig til at håndtere lyd, billeder samt 3D. Og de steder, hvor der er folk og ressourcer nok, har man naturligvis folk med de nævnte kompetencer, fastslår Kristian Stokholm.
Han tvivler dog på, at multimediadesignerne vil være en mere homogen gruppe om fire-fem år.
– Hvis man sammenligner med filmbranchen, findes ganske vist etablerede uddannelser – men der er stadig mange, som ikke har en rigtig film- og videouddannelse. De er hoppet indSammenligner man eksempelvis med filmbranchen, hvor der findes etablerede uddannelser, er der stadig mange, som ikke har en rigtig film- og videouddannelse, men er hoppet ind i branchen, fordi den interesserer dem.

KVALITETSKRAV STEGET VOLDSOMT
– Det er meget forskelligt, hvilken bagrund, folk har. Generelt er der jo næsten ingen officielle uddannelser på området, og selv om der er ændringer på vej, tager det tid. I øjeblikket er folk selvlærte, ligesom der indenfor det seneste års tid er kommet en hel del til fra reklamebranchen, og så er der også en masse mennesker fra computerbranchen. Men tendensen er, at færre og færre kan nøjes med en computerbaggrund, fordi kvalitetskravene i branchen er steget voldsomt, siger direktør Christian O. Petersen, Media Mix, som desuden er formand for brancheforeningen multimediabranchen.dk.
– Det er ikke længere nok at have en computer og nogle programmer, man skal også have forstand på kommunikation og markedsføring, tilføjer han.
– Når vi selv ansætter folk, går vi efter specialister, ikke multimediageneralister. Mens holdningen hos mange af de kurser, projekter og uddannelser, der er på området, er at de uddanner multimediapersoner. Det duer ikke. For i dag involverer en multimediaproduktion både programmører, projektledere og multimediagrafikere – det er de mennesker, vi leder efter, og de kommer forhåbentlig i løbet af de næste to år, siger Christian O. Petersen.
Han oplyser, at folks eksamenspapirer og formelle baggrund kun spiller en lille rolle hos Media Mix.
– Jeg vil hellere se noget, de har lavet. For på multimediaområdet kan man sagtens opleve en uddannet grafiker, som er dårlig til multimediagrafik – der er nemlig temmelig stor forskel på at lave grafik på papir og grafik til skærmbrug, understreger Christian O. Petersen, der selv var både programmør, grafiker og projektleder, da Media Mix startede.

VOLDSOM SPECIALISERING
– Det kunne lade sig gøre dengang, men ikke nu. I dag er vi således to grafikere, to projektledere og tre programmører. Og tendensen går klart i retning af øget specialisering. Udviklingen er meget længere fremme i USA, og Michel Kripalani fra Presto Studios i USA, som holdt oplæg under multimedia-messen i Odense for nyligt, fortalte således, at Presto Studios i øjeblikket søger to mennesker, som udelukkende skal lave textures – altså de overflader på ting, eksempelvis barken på et træ, som 3D-animatorerne arbejder videre med. Og sådan går udviklingen hele vejen rundt.
– Man kan måske sige, det er kedeligt at sidde og lave det samme hele tiden, men kigger man på andre brancher, ser man den samme specialisering, siger Christian O Petersen.
Han peger dog på, at tendensen ikke gør sig gældende hele vejen rundt. I mindre virksomheder er der stadig brug for generalister – men i de større ser man en voldsom specialisering.
– Eksempelvis har jeg selv lavet grafik i årevis. Men det gør jeg ikke længere – jeg er simpelthen ikke dygtig nok. Det samme vil ske indenfor programmering: I løbet af to-tre år vil vore programmører være så dygtige, at jeg slet ikke kan være med, vurderer Christian O. Petersen.
I stedet for at kigge på folks formelle uddannelsesmæssige baggrund lægger Media Mix vægt på, at medarbejderne har stor interesse for multimedia, ligesom de ikke skal være bange for at blive kastet hovedkuls ud i nye, store udfordringer.
– Vi har jo den store fordel i forhold til nye firmaer, at vi selv kan lære folk op, pointerer Christian O. Petersen.