Frankrig, Tyskland, Italien, Holland, Spanien og Storbritannien har påbegyndt en proces, der skal afgøre, om Google brød landenes love med en ny registreringspraksis fra marts sidste år.

Google føjede da 60 tjenester sammen til én fælles registrering, og den private opsætning på hver af disse tjenester blev kørt sammen til én.

Det var tjenester som søgemaskinen Google, YouTube, Gmail og Google+. Kritikere siger, at det giver Google en ekstrem mulighed for at kortlægge brugeres liv og adfærd.

Brugerne fik ikke nogen mulighed for at sige fra.

Det fik datatilsyn i 29 lande i Europa til at indlede en undersøgelse.

Undersøgelsen blev ledet af det franske tilsyn CNIL, og det fandt i oktober, at Googles nye regler udgør en “stor risiko” for brugernes privatliv.

Men CNIL undlod på et tidspunkt at kalde Googles ageren ulovlig.

I stedet gav datatilsynene i Europa Google indtil februar til at foreslå ændringer. Det har Google ignoreret.

Google fastholder, at det intet forkert gør, og at man respekterer europæisk lovgivning.

Sideløbende er der ved at blive formuleret en europæisk databeskyttelseslov, som kan blive en dyr fornøjelse for Google, Facebook, Apple, Microsoft eller andre, der bryder reglerne.

Det foreslås, at der kan idømmes bøder, som svarer til to procent af et selskabs globale omsætning.

/ritzau/