Elektronik-kæden Expert har fået kritisk af Forbrugerombudsmanden, fordi kæden havde annonceret en tv-modtagerboks til salg – men undladt at fortælle, at prisen var betinget af et abonnement hos en bestemt tv-udbyder.
Og det er væsentlig information, som ikke må udelades af markedsføringen efter markedsføringslovens § 3, hvilket Forbrugerombudsmanden oplyste Expert om.
Kæden fik ligeledes klar besked om, at forbrugerens samlede pris ved køb tydeligt skal fremgå af markedsføringen, hvilket i det pågældende tilfælde ville være prisen på modtagerboksen plus prisen for abonnement hos udbyderen.
Expert havde dog selv opdaget miseren. Men først efter at tilbudsavisen var blevet trykt og distribueret. Problemet var forsøgt løst med skilte og information til personalet om fejlen.
– Det er positivt, at Expert selv har været opmærksomme på problemet og har forsøgt at løse det. Jeg er også tilfreds med, at de har lovet ikke at gentage fejlen i fremtiden, siger forbrugerombudsmand Henrik Øe.