Hver dag udsættes det moderne menneske for over 3.000 brandbudskaber. Næsten fire ud af ti reklamebudskaber bemærkes ikke. Det kan målesystemet eyetracking forbedre, da det modsat eksisterende præ- og posttest måler det, pupillerne virkeligt ser.
– Reklamer skal kunne ramme mere nøjagtigt. Det kræver, at branchen bliver bedre til at præ-teste reklamerne. Det mangler virkeligt. For mange reklamer bliver sendt af sted, uden at de er tilstrækkeligt godt testet, siger Carsten Lind, nordic research director i Mediacom.
Han ser eyetracking som fremtidens standardværktøj for mediabureauerne, da ”isenkrammet er kommet ned i en fornuftig pris med fornuftig metode”. Det vil fungere perfekt i kombination med de ”gamle” kognitive testformer, der måler respondenters rationelle svar.
– Vi vil på et langt tidligere tidspunkt kunne spå om en reklames effekt. Det bliver uhyre vigtigt i vores rådgivning. Fanger modtageren budskabet og dets afsender? Vi kan udstyre testpersoner med et sæt briller og sende dem ud på Kongens Nytorv og så måle, om de overhovedet ser de lysreklamer, vi ønsker, siger Carsten Lind.
Læs hele historien i Markedsføring nr. 2, der udkommer i morgen, tirsdag.
sd