I næste weekend, 5.-7 juni, finder den store anlagte Spot Festival sted på en lang række spillesteder i Århus midtby. Festivalen har siden begyndelsen i 1994 været kendt som stedet, hvor man kan spotte det nye på den danske og nordiske musikscene.
Og i år har en af hovedsponsorerne, TDC, valgt at give de musikglade gæster en ny mulighed.
Fire steder i festivalområdet har tele-selskabet placeret telefonbokse med såkaldte mobile stregkoder, som kan aflæses med en mobiltelefon.
Ved hjælp af stregkoderne kan gæster med TDC-abonnement få adgang til at downloade musik med en stor del af festivalens kunstnere fra TDC’s egen musiktjeneste Play.
– Vi er hovedsponsor på Spot Festival, og vi synes, det er oplagt at koble musik, der er på vej frem, med en teknologi, der er på vej frem, siger Mikael Jensen, der er leder af Corporate Branding i hos TDC.
Mobile stregkoder – også kaldet 2D stregkoder eller mobile tags – er en ny teknologi, der er hastigt på vej frem i flere lande, og TDC lancerede teknologien i Danmark i marts.
Systemet fungerer på den måde, at man fotograferer stregkoden med mobilens indbyggede kamera, hvorefter en særlig software i telefonen ”oversætter” stregkoden. Resultatet præsenteres automatisk på skærmen.
På Spot Festivalen vil der være to mobile stregkoder. Den ene giver adgang til at hente festivalens program og kan anvendes af alle uanset, hvilket mobilselskab man er abonnent hos.
Den anden stregkode er et link til musik med en række af de deltagende kunstnere. Alle vil kunne se listen med musik, men kun TDC-kunder har mulighed for at downloade musikken til mobilen.
sit