Hvad skal vi have at spise i aften? Hvordan bliver vejret i morgen?
S-togspassagerer kan nu se frem til tv på farten. Fra mandag begynder DSB at installere skærme i S-togene – og inden årets udgang vil der være skærme i samtlige toge.
På programmet kommer der en række tilbud. DR står for nyheder, og DSB vil selv bruge skærmene til servicemeddelelser og trafikinformation.
– Målet med at sende tv i toget er at give kunderne mere tid i hverdagen. De får information, de kan bruge til at få dagligdagen til at hænge sammen, siger salgsdirektør Niklas Marschall, DSB S-tog.
Det er kokken Henrik Boserup, der står for de små korte madindslag, der dukker op på skærmen. Og via en sms kan man få tilsendt en indkøbsliste til aftensmaden. Opskrifterne kan man efterfølgende finde på nettet.
Programmerne vil blive sendt i blokke af 20 minutters varighed tilsat underholdning og reklamer. Reklamerne kommer til at udgøre 30 procent af sendefladen.
Niklas Marschall påpeger dog, at der er fordele ved reklamerne. De giver DSB mulighed for at få samarbejdspartnere, så man kan tilbyde nye løsninger til kunderne.
Hos DSB lover man, at det ikke bliver et rent lydinferno for passagererne. Og gider man ikke se tv, men hellere blot vil ud- eller hjemturen, vil der være plads i to stillezoner i hvert togsæt – én i hver ende af toget.
De første S-tog får tv fra den 14. juni. Og inden årets udgang vil der være 2.764 skærme i togene.
/ritzau/