Den taiwanesiske mobilproducent HTC er ifølge vedholdende rygter på nippet til at lancere en Facebook-telefon.

Det skriver eksempelvis britiske Marketingmagazine, der har talt med en HTC-talsmand, som nægtede at afvise rygterne, da ”HTC ikke kommenterer på rygter og spekulationer”. Han ville dog ikke afvise, at der var en Facebook-telefon på vej.

HTC har opbygget en solid forretning på blandt andet at bygge telefoner for veletablerede brands. Det var eksempelvis HTC, som lancerede den første Google Android telefon og den Google-brandede Nexus One.

Samtidig forsøger HTC at styrke selskabets eget brand.

Bret Taylor, Facebooks tekniske direktør, fortalte ved en App-konference i San Francisco forleden, at ”mobile er vores primære fokus for vores platform i år”, da det er den hurtigst voksende del af Facebook-forretningen.

HTC vil passe som hånd i handske til Facebooks mobil-planer, da eksempelvis selskabets Wildfire-mobil er designet og målrettet yngre brugere, der i vid udstrækning anvender sociale medier.

I oktober kørte HTC en reklamekampagne, der brugte sociale medier til at efterspørge ideer til, hvordan man kan gøre drømme til virkelighed. Vinderen skabte verdens største mosaik af ristet brød ved hjælp af 600 skiver toastbrød og blev optaget i Guinness Rekordbog.

Facebook afviste ifølge Marketingmagazine at kommentere rygterne.