I al stilfærdighed har en af Saatchi & Saatchi’s meget markante profiler gennem de sidste mange år, Patrick Isak, forladt bureauet. Den 1. juli i år kunne han ellers have fejret 20 års jubilæum, men i stedet er han nu gået i gang med at bygge sin egen virksomhed op.
– Jeg solgte mine aktier sidste år, og min afgang er forløbet i god ro og orden. Men jeg har efterhånden prøvet stort set samtlige funktioner på bureauet fra grøn tekstforfatter til kreativ direktør, adm. dir. og nordisk kreativ dir. Samtidig er der sket meget, og det har givet mig lyst til at prøve mine kræfter af på en anden måde, siger Patrick Isak.
Han kan endnu ikke sige så meget om, hvad han kommer til at lave fremover – udover at det vil blive en virksomhed med fokus på kommerciel kommunikation. Og den måde at udtrykke det på er meget velovervejet.
– For der vil ikke blive tale om et bureau. Jeg ønsker at etablere en virksomhed med et nyt ståsted og en ny tilgang til kommunikation. Jeg vil mere ind på idégenerering – på en grundlæggende brand-idé frem for en kommunikations-ide. Det er et spørgsmål om at få den kreative ide tidligere ind i strategi-processen, siger Patrick Isak og understreger, at der ikke bliver tale om et en-mands firma. Mere vil han ikke sige på nuværende tidspunkt. fin